Valentín, MDŽ, Deň matiek, koniec aj začiatok školského roka majú jedno spoločné: frmol v kvetinárstvach. Čoraz viac kvetov na trhu pochádza z rozvojových krajín. Najväčšími svetovými producentmi sú totiž Keňa, Tanzánia, Kolumbia a Ekvádor. Za akých podmienok ich tam pestujú nie je ľahké vystopovať. Presvedčila sa o tom aj Pavla Lényiová, ktorá zisťovala pôvod kvetov v bratislavských kvetinárstvach.
1. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Takmer 40 % rezaných kvetov na trhu Európskej únie pochádza z Kene. Produkcia sa sústreďuje do okolia jazera Naivasha. Za prácou sa sťahuje množstvo ľudí. Kým voľakedy tam žilo 300 tisíc obyvateľov, v budúcom roku by to mal byť milión a to spôsobuje vážne problémy. Viac už Pavla Lényiová.
2. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Podstatná časť rezaných kvetov na našom trhu pochádza z Keňe, Kolumbie, Ekvádoru či Tanzánie. Krajiny z rovníkových oblastí majú ideálne podmienky na pestovanie kvetov a k tomu lacnú pracovnú silu. Novinári aj mimovládky však roky kritizujú farmy za znečisťovanie životného prostredia a zdieranie robotníčok. Aj preto sa čoraz viac veľkopestovateľov snaží fungovať na princípoch fair trade - spravodlivého obchodu. Pavla Lényiová sa pýtala kvetinárok, či si zákazníci fair trade kvety aj pýtajú.
3. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Dnes budú mať kvetinárstva nadpriemerné tržby. Skutočná cena kytíc ruží či karafiátov však môže byť oveľa vyššia, než kvetinárky po záverečnej napočítajú. Kvet je síce symbolom nežnosti, no pestovanie v rozvojových krajinách sprevádzajú často tvrdé pracovné podmienky aj znečisťovanie životného prostredia. Udržateľnejšími alternatívami sú kvety s certifikátmi spravodlivého obchodu alebo naša miestna flóra. Pavla Lényiová navštívila kvetinárstvo, ktoré certifikované kvety ponúka.
4. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Neponúkajú ruže v zime, kytice tvoria podľa toho, čo im príroda v jednotlivých ročných obdobiach ponúka. Nelepia na ne umelé koráliky, ale pokojne do nich vložia aj lúčne trávy či konáriky. V poslednej časti seriálu o etickom kvetinovom biznise sa pozrieme na alternatívne kvetinárstva.
5. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Tie by mali garantovať férový prístup k zamestnancom aj k prírode.