Morské plody

Morské plody

Leto, dovolenky, mnohí cestujeme k moru pre slanú vodu, morský vzduch, špeciálnu atmosféru a aj gastronómiu. Bola by chyba neochutnať. Ako si však vybrať, aby viac či menej exotický dar mora bol čerstvý a napĺňal očakávania gurmánov, poradí Ľudovít Jakubove. Dnes to budú ryby. A ešte skôr než chuti sa povenujeme zdraviu.

Morské plody - 1. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Pri dovolenkových cestách k moru sa tešíme iste hlavne na to, ako sa hodíme do samotného mora. No prečo si nevychutnať aj to, čo z neho rybári vylovia? Napríklad mušle či ustrice. Ako na ne, poradí Ľudovít Jakubove.

Morské plody - 2. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Po rybách a ulitníkoch prichádzajú na rad krevety. Na chlebíčkoch vyzerajú výborne, je to v podstate jemné ružové mäsko, ale ak sú celé, či už surové, alebo tepelne upravené, môžu na niekoho pôsobiť až hrôzostrašne. Ako na ne, priblíži Ľudovít Jakubove.

Morské plody - 3. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Krevety sú síce výdatným zdrojom vitamínu D, vápnika, draslíka a jódu, ale majú na rozdiel iných morských plodov pomerne veľa cholesterolu.

Morské plody a ryby sú témou nášho rozprávania po celý týždeň. Dnes prišli na rad tvory s chápadlami, teda chobotnice, kalmáre či sépie. Morským dobrotám sa venuje Ľudovít Jakubove.

Morské plody - 4. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Langusty a homáre, to sú kôrovce, ktorými ukončíme naše zoznamovanie sa s plodmi mora.

Morské plody - 5. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Ešte jedna rada šéfkuchárov: pokojne si kúpte homára predpripraveného priamo na mori. Sú vždy čerstvé, plné mäska, rýchlo uvarené a zaliate do vrecka s ľadovou vodou. Stačí ich len jemne dochutiť a podávať za tepla, či za studena.

Autor: Ľudovít Jakubove Ilust. foto: tamystika

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame