Dnes budeme na východe Slovenska. A aby sme boli konkrétnejší - pri sútoku riek Hornád a Hnilec na ľavom brehu Ružínskej priehrady vo výške 330 m n. m.
Zavítame do obce, ktorá leží v okrese Gelnica v Košickom kraji, teda do Margecian a ich okolia. V našej reportáži sa vyskytne aj vlak, keďže obec má dôležitú polohu na železničnej trati Košice - Žilina - Bratislava, ku ktorej sa pripája tzv. stredoslovenská magistrála, Zvolen - Margecany. Ladislav Eliaš spoznávanie okolia začal s Mariánom Keruľom, ktorý žije v Margecanoch celý svoj život, zastavili sa na začiatku obce, pri Margecianskom kostolíku.
V okolí Margecian - 1. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Prvá písomná zmienka o obci Margecany je z roku 1235. Najvyššie miesto leží v severovýchodnom výbežku Čiernej hory, je to Roháčka s nadmorskou výškou 1.028 m n. m. Najnižšie miesto 320 m n. m. sa nachádza na nive Hornádu pri Ružinskej priehrade. A tam sa zastavil Ladislav Eliaš s Alžbetou Keruľovou a Mariánom Keruľom.
V okolí Margecian - 2. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Ak by ste toto slovo hľadali v slovníku, robili by ste to márne... Sú to lokše. Dnes ste boli s nami v Margecanoch, v obci, ktorá je od okresného mesta Gelnica vzdialená po ceste aj železnici približne 9 km. Od krajského mesta Košice po hlavnej ceste 38 km a po železnici 35 km.
Foto:
- Pri vodnej nádrži Ružín
- Pri vodnej nádrži Ružín
- Pri vodnej nádrži Ružín
- Pri vodnej nádrži Ružín
- Najdlhší elektrifikovaný tunel na Slovensku - Bujanovský tunel
- Starý Bujanovský tunel, zapísaný do Ústredného pamiatkového fondu SR ako technická pamiatka
- Starý Bujanovský tunel
- Náučné tabule pri vodnej nádrži Ružín
- Na vrch Čierna hora
- Výhľad na Margecany z úpätia Čiernej hory