Odkedy sme súčasťou Schengenského priestoru, tak nás pri turistike neobmedzujú hranice, pravdaže s výnimkou ukrajinskej. Zato do Poľska, Rakúska či na Moravu sa po horských chodníkoch dostaneme bez problémov, pohoria hranice nepoznajú. Aj Cerová vrchovina pokračuje za čiaru a práve tam vás teraz zavedieme: na hrady Šalgó a Šomoška. Neďaleko Šiatorskej Bukovinky hneď za hranicou stoja prvé domy maďarskej obce Somoskőujfalu. Pri tamojšej železničnej stanice stačí zabočiť do jednej z uličiek a hneď ste na okraji dediny. S cinobanským turistom Júliusom Jarábekom sa tam napájame na žltú pásovú značku. Čoskoro sa dostávame na násyp, po jednej aj druhej strane strmý asi 20-metrový zráz:
Na hradoch Salgó a Šomoška v Cerovej vrchovine - 1. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Keďže vďaka Schengenu sme získali väčší priestor na turistiku, môžeme sa vybrať aj na kombinovanú prechádzku zo Slovenska k našim susedom či naopak. V Rádiovíkende tiež prekračujeme hranice, spolu s turistom Júliusom Jarábekom vám predstavujeme okruh cez dva hrady v Cerovej vrchovine tesne za našou hranicou. Turistický chodník tam spája dva hrady: Salgó a Šomošku. Salgó stojí na vyvýšenine, odkiaľ je výborný výhľad na rozľahlú krajinu v okolí:
Na hradoch Salgó a Šomoška v Cerovej vrchovine - 2. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Z hradu Šomoška sa po ceste ľahko dostaneme tam, kde sme túru začínali, teda do obce Somoskőújfalu. Tip, ktorý sme vám dali, sa bude páčiť najmä vám, ktorí neradi chodíte späť rovnakou cestou. Urobili sme totiž asi 15-kilometrový okruh. Ak sa vyberiete v našich stopách, odporúčam dobre sledovať značky a zobrať so sebou maďarskú turistickú mapu. Chvíľu vám potrvá, kým sa v nej zorientujete, vyzerá trochu ináč, ako tie naše. A tiež odporúčam pribaliť sa slaninku alebo špekáčiky. Na viacerých miestach totiž nájdete upravené ohniská, dokonca aj s háčikmi, na ktoré sa dá zavesiť kotlík.
Texty k foto (Autorka: Sylvia Hoffmannová):
Snímka 1 - Stúpame ulicou maďarskej obce Somoskőújfalu, v pozadí vidno hrad Salgó.
Snímka 2 - Chodník vedie po násype bývalej železničky.
Snímka 3 - Smerovník pri tuneli nás posiela doprava. Zapamätajte si značky k hradu Salgó, aj poradie, v akom ich treba sledovať v teréne: najprv žltú pásovú, potom žltý krížik a nakoniec červené „L".
Snímka 4 - Na strome sa vyskytujú aj takéto kombinácie.
Snímka 5 - Na trase zo Somoskőújfalu k hradu Salgó si môžete pocvičiť aj iné svaly.
Snímka 6 - Ako správne cvičiť, ukazujú informačné tabule, aj v angličtine.
Snímka 7 - Drevená strážkyňa križovatky pod hradom Salgó.
Snímka 8 - Bosorkina skala.
Snímka 9 - Pohľad na hrad Salgó z Bosorkinej skaly.
Snímka 10 - Vystupujeme na Salgó.
Snímka 11 - Z hradu Salgó vidno hrad Šomoška, no zaniká v sivej krajine. Nájdete ho?
Snímka 12 - Vo veži hradu Salgó.
Snímka 13 - Július Jarábek otvára drevené dvierka na netradičnej informačnej tabuli.
Snímka 14 - Oddychová zóna v Eresztvény.
Snímka 15 - V oddychovej zóne v Eresztvény nájdete takúto orientačnú tabuľu. Našincovi chvíľu trvá, kým sa v značkách zorientuje.
Snímka 16 - Vianočné zátišie v obci Somoskő.
Snímka 17 - Hrad Šomoška je síce už na Slovensku, no takto ho vidia obyvatelia maďarskej obce Somoskő.
Snímka 18 - Na hrade Šomoška.
Snímka 19 - Čadičové šesťhrany v múroch hradu Šomoška.
Snímka 20 - Pohľad z veže Šomošky na hrad Salgó.