Počas rozhlasových prázdninových výstupov na tatranské štíty sme už boli na najvyššom končiari - na Gerlachu; aj na treťom a štvrtom v poradí - na Ľadovom a Pyšnom štíte. Do zbierky nám chýba ešte druhý najvyšší končiar, jeden z najznámejších - Lomnický štít. Jozef Janiga zo Spolku horských vodcov Vysoké Tatry zobral hore Sylviu Hoffmannovú:
Výstup na Lomnický štít - 1. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
V letnej sezóne uprostred dňa veru kamzíky medzi Lomnickým sedlom a vrcholom štítu sotva zazriete. Kto iný sa tam pohybuje, to si vypočujeme v reportáži po 13. hodine. Reč bude tiež o stavbe lanovky, ktorá bola svetovou raritou a jej výstavba v 30. rokoch minulého storočia bola husárskym kúskom.
Výstup na Lomnický štít - 2. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Lomnický štít je druhým najvyšším vo Vysokých Tatrách, oproti Gerlachu má len o 20 výškových metrov menej. A predsa je výstup naň najľahší, teda relatívne; samozrejme, môžeme si vybrať aj ťažšiu cestu, ale to necháme na skúsených horolezcov. My začneme výstup v Lomnickom sedle, do ktorého sa dá pohodlne dostať lanovkou z Tatranskej Lomnice a potom zo Skalnatého plesa sedačkou. S Jozefom Janigom zo Spolku horských vodcov Vysoké Tatry sa ešte chvíľu preplietame po značkovanom chodníku pomedzi ľudí, v sedle však väčšina z nich odbočí iným smerom. Pozorujeme ich už z výšky:
Výstup na Lomnický štít - 3. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Výstup na Lomnický štít z Lomnického sedla je pohodlný, ak ho porovnáme s výstupmi na iné štíty, kde nevedie značkovaný chodník. Po prvé: netreba skoro vstávať, pretože do sedla dostaneme lanovkou, a tak musíme počkať, kým ráno začne premávať. Po druhé: samotný výstup trvá asi 2 hodiny a ak by sme nevládali zísť potom dole, môžeme sa zviesť. Po tretie: nemusíte si brať do batohu veľa vody a jedla, keby niečo chýbalo, na vrchole si môžete doplniť zásoby. Ak chcete zistiť, či sa vám vysokohorská turistika páči, tak odporúčam práve tento výstup. S Jozefom Janigom zo Spolku horských vodcov Vysoké Tatry sme stúpali hore aj s pomocou reťazí. Popri tom som sa sem-tam stihla aj pýtať, napríklad na miesta, cez ktoré sme prechádzali. Takmer každé má názov:
Výstup na Lomnický štít - 4. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Foto:
Snímka 1 - Cieľ nášho výstupu - Lomnický štít.
Snímka 2 - Už sme nad Lomnickým sedlom a obdivujeme výhľad na Spiš, pod nami je Skalnaté pleso.
Snímka 3 - Horský vodca Jozefa Janiga: „Od tohto miesta sa už budeme istiť."
Snímka 4 - Vrchol už vyzerá blízko, ale nie je to tak.
Snímka 5 - Cestou hore máme „poruke" Prostredný hrot, za ním masív Gerlachovského štít, vpravo dvojvrchol Vysokej a za ňou vytŕča špička Kriváňa.
Snímka 6 - Exponované úseky prejde najprv horský vodca a potom vás istí.
Snímka 7 - Reťaze na snímke takmer zanikajú (hľadajte ich v spodnej ľavej časti), no pomáhajú pri výstupe.
Snímka 8 - Aj vysoko v horách nájdete kvety.
Snímka 9 - Pohľad z Lomnického štítu na hrebeň Belianskych Tatier, vpravo v popredí Vidlový hrebeň.
Snímka 10 - V popredí tri výrazné štíty: zľava Pyšný štít, Kolový štít a Jahňací štít, vzadu časť hrebeňa Belianskych Tatier, zľava Muráň, Nový, Havran a Ždiarska vidla.
Snímka 11 - Pohľad na vrchol Lomnického štítu, v pozadí na horizonte zľava dvojvrchol Vysokej a Kriváň.
Snímka 12 - Uprostred leta je improvizovaná botanická záhrada na Lomnickom štíte v plnom kvete.
Snímka 13 - Pohľad z Lomnického štítu do Malej Studenej doliny s Téryho chatou a Spišskými plesami.
Snímka 14 - Pri výstupe sme mali Téryho kuloár v tieni, pri zostupe už bol pekne osvetlený.
Snímka 15 - Pri zostupe sa občas treba vyhnúť turistom, ktorí smerujú hore.