Aké boli príbehy ľudí, ktorí sa zapojili do boja proti nacizmu a fašizmu? Prečo sa rozhodli riskovať často to najcennejšie – životy svoje aj svojich blízkych, a aké boli ich motivácie? Práve im bude pri májovom výročí konca druhej svetovej vojny venovaná naša najbližšia relácia. Pozrieme sa v nej cez túto malú mozaiku na konkrétne osudy. Nielen na to, aké boli podoby domáceho alebo zahraničného odboja, ale najmä na to, čo ich do odboja viedlo. Aké mal podoby demokratický odboj proti fašizmu hneď po rozbití Československa a vypuknutí vojny? Hovorí o tom aj špičkový detský chirurg Martin Janec, ktorý sa dožil 99 rokov – nielenže osobne sprevádzal v povstaní generálov Goliana a Viesta, ale s činnosťou proti režimu začal už päť rokov predtým – v odbojovej skupine Obrana národa.
Hneď po vypuknutí vojny sa do odboja pridal aj známy filmový kritik Pavel Branko. Pôvodne ako prvorepublikový komunista, hoci po vojne na protest proti spôsobom strany ako jeden z prvých vrátil svoju legitimáciu. V odboji začínal ako novinár, stal sa najmladším šéfredaktorom odbojového časopisu Mor ho.
Odboj proti útlaku vznikal aj za ostnatým drôtom koncentračného tábora. Divadelná herečka Dalma Špitzerová, ktorá by tento rok vo februári oslávila sto rokov a ktorá kedysi prešla pre svoj židovský pôvod nováckym zberným táborom, spomínala aj na to, ako sa tu rodil odboj voči neslobode.
Počas druhej svetovej vojny zohral úlohu odboj domáci aj zahraničný. A mimoriadne dôležitú úlohu na východe aj prvý československý armádny zbor v Sovietskom zväze, ktorému velil Ludvík Svoboda. Čo sa však vie dnes už menej, bojovali v ňom aj tisíce občanov Československa, ktorých prepustili len krátko predtým z väzenia v sovietskych gulagoch – jedným z nich bol aj Michal Fedorko.
Tisíce našich ľudí bojovali aj na západe v západnom odboji. Jeden z nich Ondrej Bubniak, ktorý sa dožil 98 rokov, získal za svoj odboj kedysi najvyššie francúzske vyznamenanie Rad čestnej légie. Bojoval totiž na strane francúzskych partizánov a neskôr aj pri oslobodzovaní Francúzska zohral mimoriadne dôležitú úlohu.
Jedným z najúspešnejších bojovníkov, Slovákov v západnom odboji, ktorí prežili, bol aj rodák z Bytče, príslušník britského kráľovského letectva Royal Air Force Ivan Schwarz – so svojím liberátorom 311. perute potopili Hitlerovu loď Alsterufer a zúčastnil sa aj operácie Overlord.
Osudy príslušníkov odboja – k 80. výročiu konca druhej svetovej vojny Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Foto: Koláž z foto Pavla Hrocha - Tváre vzdoru, Knižnica Václava Havla, Ústav pamäti národa