Osudy Zory Breierovej, rodenej Štefánikovej

Osudy Zory Breierovej, rodenej Štefánikovej

Príbuzná generála Štefánika, ktorá odišla do povstania a obnovovala Živenu

Životný príbeh našej dnešnej hrdinky, ktorá prežila viac ako celé jedno storočie, je ako vystrihnutý z románu, a to zďaleka nielen preto, že je vzdialenou príbuznou legendárneho generála Milana Rastislava Štefánika. Pani Zora Breierová, rodená Štefániková, bola v mnohom ovplyvnená jej rodinnou históriou. Obaja Zorkini rodičia pochádzali zo starých evanjelických rodov. Z otcovej strany to bola tá štefánikovská, spojená s generálom Milanom Rastislavom Štefánikom. Mamina rodina zasa pochádzala zo starej slávikovskej vetvy, ktorej história nebola ani náhodou o nič menej zaujímavá. Jej starý otec Juraj Slávik sa priatelil s Martinom Kukučínom, ktorý ho často navštevoval na evanjelickej fare. No k rodine mal blízko okrem Martina Kukučína ešte aj iný slovenský literát. Zorkinho otca Ivana Štefánika s ním spájala nielen práca, ale aj skutočné priateľstvo – no a spoločne stáli pri prvých krokoch mladej Československej republiky.

A priateľstvo spájalo nielen Janka Jesenského a Zorinho otca Ivana Štefánika, ale aj spomínanú pani Jesenskú a Zorkinu mamu – obe dámy boli totiž mimoriadne aktívne, aj pokiaľ ide o ženskú otázku. V roku 1920 spoluzakladali Živenu. Mama, ktorá bola jednou z vedúcich osobností ženského spolku, dbala na to, aby z dcéry vychovala emancipovanú, nezávislú a vzdelanú ženu.

No život rodiny sa výrazne zmenil koncom tridsiatych rokov, keď začali po Slovensku pochodovať suroví gardisti, ktorí bili české a židovské obyvateľstvo. Otec ako policajný prezident proti nim viackrát zakročil. Ľudáci to jej otcovi potom po rozbití Československa spočítali, keďže sa ho do väzenia ako príbuzného Štefánika báli poslať, dali mu domáce väzenie a pred dom mu postavili policajtov, ktorí ich strážili. Napriek tomu stál jej otec Ivan Štefánik aj pri prípravách Slovenského národného povstania – v demokratickej skupine Vavra Šrobára. A do povstania sa po jeho vypuknutí zapojila aj vtedy mladá 20-ročná Zora.

Po potlačení povstania sa celá rodina ocitla v bezprostrednom ohrození, jej otca odsúdili ľudáci v neprítomnosti na trest smrti. No na konci vojny sa predsa všetci stretli. Ďalšia veľká skúška prišla pre Zoru a jej rodinu tri roky po vojne, keď sa k moci dostal komunistický režim – ten pôvodne odsúdil na smrť jej bratranca Dušana Slávika.

Nový totalitný režim ako demokrati ostro odmietali. A z domu, kde v tom čase bývali, vyhodil rodinu niekdajší tajomník komunistickej strany Vasil Biľak. No ona sa podľa vzoru svojich rodičov neplánovala nikdy ľahko vzdať.

Vypočujte si s nami príbeh celoživotnej demokratky, jeden zo žien v Slovenskom národnom povstaní aj dámy, ktorá pomáhala kedysi obnovovať zakázanú Živenu a bola jej dlhoročnou predsedníčkou, ktorá prežila celé jedno storočie.

Osudy Zory Breierovej, rodenej Štefánikovej Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Galéria

Zora1.jpg Zora2.jpg Zora4.jpg Zora5.jpg Zora3.jpg
Autorka: Soňa Gyarfašová; FOTO: Archív Zory Breierovej

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame