Vedeli ste o tom, že na Slovensku žije ešte 162 ľudí, ktorí prežili viac ako celé jedno storočie a že v susednom Česku je takýchto ľudí ešte takmer tisíc? Z rozprávania rodičov poznali život za monarchie, v detstve prežili dozvuky vojny aj hospodárskej krízy, no zažili demokraciu prvej Československej republiky, aby krátko na to prišli dve totality, ktoré často zničili všetko, čo dovtedy poznali.
Všetci z nich prežili tie najväčšie zlomy minulého storočia a za každým z nich je jeden príbeh, ktorý by vystačil minimálne na celý jeden román. Nielen to veľké, ale aj ich osobné storočie bolo mimoriadne turbulentné, a tak často museli robiť veľké rozhodnutia.
Hrdinovia našej dnešnej relácie hovoria, že aj všetko to ťažké malo zmysel. A zmysel hľadali aj v tom, prečo sú na svete celé storočie.
1. Príbuzná generála Štefánika a živeniarka Zora Breierová
Hrdinka nášho prvého príbehu, ktorá svoju storočnicu rokov oslávila v júli minulého roka, žije v Bratislave. Storočná pani Zora Breierová je vzdialenou príbuznou generála Milana Rastislava Štefánika a dcérou prvorepublikového policajného prezidenta Ivana Štefánika. Ona sama bola roky predsedníčkou ženského spolku Živena, v ktorom je aktívna aj dnes. No a ako dnes často hovorí a prízvukuje, že to, čo prežila v detstve a mladosti, ovplyvnilo jej postoje a tiež ďalšie osudy.
2. Posledný z trnavskej povstaleckej posádky Ján Beník
Celé jedno storočie prežil aj hrdina nášho druhého príbehu Ján Beník, s ktorým sme sa stretli krátko po jeho okrúhlych narodeninách. A hoci už medzičasom nie je medzi nami, zostalo tu jeho silné svedectvo. V čase, keď sme sa stretli posledným vojakom z trnavskej povstaleckej posádky. Na tribúnach či pri vyznamenaniach pri oslavách povstania by ste ho však hľadali márne. Ako predvedčený demokrat a človek, ktorý odmietal komunistický režim, tam v čase neslobody nikdy nebol. Dlhoročný železničiar bol tichým a skromným hrdinom, za ktorého hovorili jeho činy.
3. Náš najstarší „čierny barón“ 101-ročný Ladislav Lampert
Krásnych 101 rokov oslávil iba prednedávnom, v polovici februára náš tretí hrdina Ladislav Lampert, ktorý je dnes naším najstarším čiernym barónom. Teda najstarším spomedzi posledných politických väzňov, ktorí prešli v 50. rokoch nedobrovoľne vojenskými tábormi nútených prác, kam ich poslali súdruhovia na prevýchovu ako nespoľahlivé politické živly. Veľakrát tam skončili z úplne absurdných, vymyslených dôvodov. No často sa rátalo s tým, že sa už nikdy nemusia vrátiť.
4. Najstarší československý františkán Benedikt Holota
O nádeji hovorí často aj hrdina nášho posledného, štvrtého príbehu. Otec Benedikt, vlastným menom Vladimír Holota, oslávil minulé leto už 102 rokov a dnes je naším najstarším československým františkánom. Čo je však celkom netradičné, k duchovnej ceste sa dostal kedysi cez odboj proti nacizmu, hoci po nástupe druhej, komunistickej totalite, nemohol po nej kráčať presne tak, ako si kedysi predsavzal. S o to väčšou vervou sa angažuje aj dnes v slobodnej dobe, s bratmi františkánmi nahráva na internet videá, ktorými by chcel dať 102-ročný františkán silu ľuďom aj v dnešnej dobe.
Vypočujte si dnes príbeh štyroch ľudí, ktorí prežili sto rokov, no a niektorí z nich aj o kúsok viac.
Čo im dávalo silu prežiť ťažké skúšky, čomu vďačia za svoju dlhovekosť a aký je ich odkaz smerom do budúcnosti?
Osudy ľudí, ktorí prežili celé jedno storočie Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
FOTO: Autorka relácie, Konfederácia politických väzňov