O silnej a statočnej žene, ktorá sa vzoprela obom totalitám
Naša dnešná relácia bude spomienkou na vzácnu a silnú ženu, ktorá statočne čelila dvom totalitám 20. storočia – pani Eva Mosnáková zomrela 29. novembra vo veku nadožitých 95 rokov.
Naša dnešná hrdinka Evička Mosnáková bola dve desaťročia dušou klubu seniorov, ktorí prežili holokaust. Tu pomáhala ľuďom, s ktorými ju spájal spoločný osud. Aj ona si pre svoj židovský pôvod prešla počas druhej svetovej vojny mimoriadne ťažkou cestou. To najhoršie prišlo, keď sa rozbehli deportácie – v transportoch do neznáma skončila väčšina ich židovských priateľov.
V roku 1942 mal Evin otec zverolekár ako hospodársky dôležitý žid prezidentskú výnimku. V roku 1944 po potlačení povstania a obnovení deportácií bola Evina rodina v bezprostrednom ohrození. Úkryt vtedy našli paradoxne u sudetského Nemca pána Konráda. V malej izbičke, kde sa skrývali, sa mladá Eva učila celé dni algebru a písala básne. V novembri však prišiel zo štúdií mladší brat manželky pána Konráda Vladimír Mosnák. V tom čase však už Evu s rodičmi hľadal esesák Zimmerman, ktorý mal jasnú misiu. Evinu rodinu však nenašiel.
Keď hrozili ich známym tvrdými výsluchmi, brat pani Konrádovej Vlado im našiel úkryt vo Svätoplukove. Jeho spolu s otcom a bratom neskôr odvlieklo do nitrianskej väznice gestapo. To však stále nebolo najhoršie – odtiaľ ich odtransportovali do Mauthausenu. No Eva stále verila, že sa jej prvá láska Vladimír vráti.
Namiesto zaslúženého šťastia však pre ňu ešte prišli v živote veľké skúšky – jej manžela Vladimíra, ktorý ako antifašista prežil Mauthausen, poslali komunisti do Jáchymova. A neskôr sa odvážna Eva postavila aj proti okupácii. V slobodnej dobe chodila medzi mladých ľudí hovoriť o druhej svetovej vojne aj naprieč Slovenskom na diskusie Zabudnutého Slovenska proti extrémizmu a nenávisti.
Za svoj príbeh aj životné postoje získala Evička Mosnáková aj najvyššie štátne vyznamenanie.
Vypočujte si s nami príbeh o silnej a statočnej žene, ktorá prežila holokaust a vlastné ohrozenie života, no nebála sa nikdy ozvať proti nespravodlivosti a ako poslanie vnímala, že bude pomáhať iným.
Spomienková relácia vznikla tiež v spolupráci s Vojenským historickým ústavom Praha a iniciatívou Pamäťová stopa.
Osudy Evy Mosnákovej Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.