Vo Francúzsku vyšetrujú útek väzňa, ktorý dostal skutočne nezvyčajný a pritom veľmi praktický nápad. Pokračuje Rado Tomeš:
EUROSKOP
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Francúzska väzenská služba uviedla, že začala vyšetrovať nezvyčajný prípad jedného z jej trestancov, ktorý z väzenia utiekol prepašovaný v osobnej batožine svojho spoluväzňa. Ten si svoj trest už odpykal a bol prepustený na slobodu. Dvadsaťročný muž podľa televízie BFMTV utiekol z väznice v s neďaleko Lyonu na juhovýchode Francúzska minulý piatok a v zariadení si odpykával niekoľko trestov naraz, ktoré súviseli s organizovaným zločinom a ešte sa ho nepodarilo nájsť. Úrady medzičasom začali interné vyšetrovanie a svoje šetrenie začala aj lyonská prokuratúra.
V Taliansku môžete na leteckých linkách do talianskych miest a destinácií v schengenskom priestore cestovať bez toho, aby vám pri nástupe do litadla kontrolovali doklady. Zmena pravidiel Štátneho úradu pre civilné letectvo by mala uľahčiť odbavovanie letov, stále sú však možné náhodné kontroly. Naopak, zvýšila sa kontrola spojov, ktoré by mohli vo väčšej miere využívať migranti bez platných dokladov na prepravu do iných krajín EÚ. Úrady teda odporúčajú, aby mali cestujúci stále doklady pri sebe, pretože ak ich nebudú mať, do lietadla sa nedostanú. Cieľom nie je umožniť ľuďom cestovať bez dokladov, ale úspora času pri odbavovaní letov. V turistickej špičke totiž na talianskych letiskách výrazne rastie počet meškajúcich letov, čo vyvoláva veľkú nespokojnosť cestujúcich aj leteckých spoločností.
Aukčná sieň Bonhams v Londýne tento týždeň vydražila vzácny portrét vodcu indického hnutia za nezávislosť Mahátmu Gándhího. Údajne jedinú olejomaľbu, pre ktorú Ghándhí kedy osobne pózoval, kúpil neznámy účastník aukcie za viac ako 170-tisíc eur. Portrét vznikol v roku 1931 pri Gándhího návšteve Londýna a aukčný dom pôvodne predpokladal, že sa dielo podarí predať najviac za 90 tisíc eur. Clare Leightonová bola podľa aukčného domu Bonhams jednou z mála umelcov, ktorých do Ghándhího kancelárie pustili a ktorí mali možnosť s ním niekoľkokrát sedieť a skicovať či maľovať jeho podobizeň. Obraz zostal v držbe Leightonovej až do jej smrti v roku 1989 v Spojených štátoch, potom ho zdedila jej rodina. Aukčná sieň neuviedla, kto obraz zakúpil a nie je ani jasné, či ho vôbec bude vystavovať.