Na operu do La Scala už bez žabiek

Na operu do La Scala už bez žabiek

Aj keď nepredpokladáme, že by ste sa do slávnej milánskej opery La Scala vybrali v šortkách, žabkách a turistickým batohom na chrbte, je však dobré vedieť o nových pravidlách obliekania. Povie nám ich Rado Tomeš:

Na operu do La Scala už bez žabiek Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Milánsky operný dom La Scala sprísňuje dress code pre návštevníkov. Na predstavenia tam už nebudú môcť prísť v šortkách či tričkách bez rukávov. Ak aj napriek upozorneniu návštevníci pravidlá nedodržia, vstupné im nevrátia. Rovnako ako doteraz, ženy nemusia nosiť róby, muži kravaty a tradičné odevy iných kultúr sú akceptované. La Scala má kapacitu približne 2000 divákov a patrí medzi najnavštevovanejšie miesta v Miláne. V posledných rokoch mala opera tolerantnejší prístup k  obliekaniu s cieľom prilákať tak mladšie publikum. Ukázalo sa však, že problémy s nevhodným oblečením spôsobovali najmä starší návštevníci, mnohí z nich zo zahraničia.

Bank of England pripravuje po vyše polstoročí zásadnú zmenu dizajnu librových bankoviek. K témam, ktoré by mali byť na nich zobrazené, sa môže vyjadriť aj verejnosť. Na miesto historických postáv sa môžu posunúť námety z prírody, románov alebo piesní. Napríklad bankovky vydávané v Škótsku a Severnom Írsku už obsahujú obrázky pamiatok a zvierat, ako sú vydry. Svoj názor môžu obyvatelia ostrovov vyjadriť prostredníctvom online formulára na webovej stránke banky alebo poštou do konca júla a konečné rozhodnutie o podobe nových bankoviek bude na guvernérovi banky. Používanie hotovosti v Spojenom kráľovstve s vývojom platobných technológií kleslo na 12% z celkových transakcií. 

Tak predsa len existuje! Speleológovia objavili v Slovinsku bájnu Povirskú dvoranu. O tom, že niekde v podzemí Hadej jaskyne v Poviri existuje, sa vedelo už dlhé roky, nikto sa tam však doteraz nedostal. Pri prieskume jaskyne sa podarilo dostať len cez tri zaplavené miesta, čiže sifóny. Pre objav dvorany bolo potrebné prekonať štvrtý, najnáročnejší sifón. Podarilo sa to až trom českým jaskyniarom, ktorých istil 50-členný medzinárodný tím kolegov. Bola to logisticky veľmi náročná operácia, tím musel pred zdolaním štvrtého sifónu prejsť šesť-kilometrovú trasu v podzemí, zdolať takmer dvesto metrov hlbokú priepasť a absolvovať približne dvesto metrov dlhý ponor. Podľa prvých informácií má Povirská dvorana v Hadej jaskyni dĺžku 60 a šírku 30 metrov. 

Autorka: Barbara Štubňová; FOTO: freepik

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame