Lisabon zaviedol inteligentný systém vracania pohárov

Lisabon zaviedol inteligentný systém vracania pohárov

Lisabon je priekopníkom v zavedení systému opakovane použiteľných pohárov. Koncom júna ho uviedli do prevádzky a ako funguje, o tom nám povie viac Rado Tomeš:

EUROSKOP Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.



Každú noc sa v lisabonských zábavných zónach použije približne 25 000 pohárov. Prostredníctvom nového celomestského systému opakovane použiteľných pohárov, sa Lisabon stal prvým európskym hlavným mestom, ktoré zaviedlo inteligentný model opätovného použitia v sektore reštaurácií a rušnom nočnom živote mesta. Prvé výdajné miesta sú v prevádzke v dvoch kioskoch v centre mesta a funguje to veľmi jednoducho. Po zaplatení dostanú ľudia nápoje v opakovateľne použiteľných pohároch. Zálohu pri tom dostanú v plnej výške po vrátení pohára, priložením karty alebo telefónu na príslušné miesto v kiosku. Úplné zavedenie systému opakovane použiteľných pohárov je naplánované na október 2025.


Poľsko spustilo svoj prvý pilotný program skráteného pracovného týždňa. Výzvu zverejnilo na stránkach príslušného ministerstva a na sociálnych sieťach. Prihlásiť sa môžu všetky podniky a inštitúcie, ktoré o to majú záujem s tým, že výška dotácie na implementáciu štyroch pracovných dní namiesto piatich, môže byť maximálne 235-tisíc eur. Prihlášky prijímajú od 14. augusta do 15. septembra. Projektu predchádzala pomerne dlhá a búrlivá diskusia. Kým veľké podniky a firmy túto iniciatívu vítajú, stredné a menšie ho kritizujú, pretože sa obávajú poklesu hotovosti, tržieb a potreby prijať ďalších zamestnancov.  Na Islande, v Belgicku alebo v Španielsku už testovali alebo rovno zaviedli rôzne modely kratšieho pracovného týždňa s pozitívnym výsledkom. Produktivita vo firmách sa zvýšila, znížil sa počet práceneschopných a zlepšila sa aj pracovná atmosféra.


Západnú Európu zasiahla koncom júna prvá veľká vlna horúčav. Kým u nás sa horúčavy objavili tento týždeň, v niektorých krajinách už stihli prepísať dlhoročné aj historické rekordy. Počas júna zaznamenali národné meteorologické služby teploty typické pre júl a august, pričom rekordy padali od polárneho kruhu až po Stredozemné more.  Portugalsko hlásilo 29. júna v More 46,6  °C, najvyššiu teplotu, aká kedy bola nameraná v kontinentálnom Portugalsku počas júna. Nórska stanica Banak dosiahla 32,5 °C, čo je najvyššia teplota, aká kedy bola nameraná v európskej Arktíde v danom mesiaci. Európske centrum pre strednodobé predpovede počasia uviedlo, že pre celý kontinent sa tento mesiac pravdepodobne zaradí medzi päť najteplejších júnov v histórii meraní.

Autorka: Barbara Štubňová, Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame