Labužnícke menu na ISS

Labužnícke menu na ISS

Na Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS sa bude na budúci rok vo veľkom maškrtiť. Vďaka francúzskej astronautke, ktorá už zverejnila labužnícke vesmírne menu. Prečíta nám z neho Rado Tomeš:

EUROSKOP Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.



Francúzska astronautka Sophie Adenot si v roku 2026 na Medzinárodnú vesmírnu stanicu privezie aj francúzske gastronomické špeciality od šéfkuchárky Anne-Sophie Pico, ocenenej desiatimi michelinskými hviezdami. Na jedálnom lístku bude velouté z tresky, kuracie mäso s krémovou polentou, polievka z homára, kačacia pečeň foie gras, tradičná cibuľová polievka alebo čokoládový krém s lieskovými orieškami, informovala Európska vesmírna agentúra. Zostaviť toto labužnícke menu nebolo jednoduché, jedlo pre astronautov na ISS totiž nemôže byť príliš sypké alebo ťažké a musí sa dať skladovať až dva roky. Väčšina jedál vo vesmíre je konzervovaná, vákuovo balená alebo sušená mrazom.


Rijksmuseum v Amsterdame zaradilo do expozície vzácny prezervatív z ovčieho čreva s motívom mníšky a klerikov z obdobia okolo roku 1830. Podľa múzea je starobylý prezervatív pravdepodobne vyrobený z ovčieho čreva a mohol byť suvenírom z nevestinca, pričom na svete sú známe len dva takéto exempláre. Vzácny exponát je súčasťou na prvé počutie provokatívnej výstavy o najstaršom remesle a sexualite v 19. storočí a podľa oficiálneho vyjadrenia múzea predstavuje svetlé aj temné stránky sexuálneho zdravia. Kondóm pochádza z obdobia, keď boli telesné radovánky spojené najmä so strachom z nechceného tehotenstva a pohlavných chorôb, najmä syfilisu. Rijksmuseum má vo svojej zbierke asi 750-tisíc grafík a kresieb, ale toto je prvý príklad potlače na kondóme v jeho zbierke.


Českí archeológovia objavili na trase budúcej diaľnice D35 v Královohradeckom kraji keltské sídlisko z doby laténskej, ktoré nemá svojím rozsahom a charakterom v Česku obdobu. Zistili, že sídlisko bolo nadregionálnym obchodným a výrobným centrom napojeným na diaľkové obchodné trasy. O význame objavenej lokality svedčia nálezy jantáru, zlatých a strieborných mincí a luxusnej keramiky a mimoriadne bohatá je aj kolekcia vzácnych šperkov. Zatiaľ naplnili archeológovia nálezmi 22-tisíc vreciek, je to jeden z najväčších súborov artefaktov, aký kedy v Česku našli. Sú to nie len predmety dennej spotreby, mimoriadne bohatá je aj kolekcia vzácnych šperkov. Ide o lokalitu európskeho významu, ktorá sa potenciálom a významom približuje k najvýznamnejším centrálnym aglomeráciám známym z oblasti stredného Podunajska či južného Nemecka

Autorka: Barbara Štubňová, Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame