Aj na Slovensku je dnes štátny smútok za zosnulého pápeža Františka. O prejavoch smútku a úcty v niektorých európskych krajinách povie viac Rado Tomeš:
EUROSKOP
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
V parížskej katedrále Notre-Dame sa o 11:00 na Františkovu počesť rozozneli zvony, ktoré odbili 88-krát. Večer zhasne osvetlenie Eiffelovej veže. V Španielsku vláda vyhlásila tri dni smútku a hráči futbalového klubu Real Madrid si na pondelkovom tréningu uctili minútou ticha pamiatku pápeža Františka, ktorý bol známy svojou vášňou pre futbal. Talianska liga odložila všetky pondelkové stretnutia a mnohé kluby na sociálnych sieťach prejavili pápežovi úctu. Na pápeža františka spomínajú aj v prevažne nekatolíckej Veľkej Británii. V kráľovských rezidenciách, v ktorých sa práve nenachádza kráľ Karol III., je na pápežovu pamiatku vyvesená britská vlajka na pol žrde.
Sociálne siete pritiahli do čarovného belgického lesa Hallerbos tisícky návštevníkov. Majú totiž len niekoľko dní na to, aby si vychutnali rozľahlý modrofialový kvetinový koberec. Hyacintovec britský tam totiž kvitne pod vysokými bukmi len približne od polovice apríla do začiatku mája. Kvety pripomínajúce zvončeky sú vbtakom veľkom počte skutočne fascinujúce. Les sa nachádza neďaleko Halle a rozprestiera sa na 550-tich hektároch. Ešte pred pár rokmi toto miesto poznali len miestni, sociálne siate však urobili svoje a do lesa začali prúdiť tisíce turistov. Čaro lesa v tomto jarnom období spočíva v tom, že hyacintovce sú už rozkvitnuté, ale zároveň listy bukov ešte nie sú príliš tmavozelené a husté. Slnečné svetlo tak preniká cez stromy na kvety a vytvára magický efekt. Les je prístupný od piatej rána do jedenástej večer a práve dnes v ňom bežia tradičný Hyacintovcový beh.
Tento týždeň prišiel do ZOO vo viedenskom Schönbrunne nový párik pánd. V polovici mája ich predstavia na veľkej slávnosti aj návštevníkom. Na pandy sa v zoologiskej záhrade pripravovali naozaj zodpovedne, dokoncia im pripravili aj nový pavilón. Pandy sú samotárske a preto aj napriek tomu, že je to pár, budú žiť v oddelených výbehoch. Spolu s nimi prišiel do Viedne aj ich pôvodný ošetrovateľ z čínskeho Centra pre výskum a chov pánd veľkých – až postupne si budú zvykať na svoju novú ošetrovateľku. ZOO v zámockom parku Schönbrunne sa venuje ochrane pánd veľkých už dvanásť rokov v rámci medzinárodnej spolupráce s Čínskou asociáciou na ochranu prírody. V osemdesiatych rokoch minulého storočia žilo v Číne, v prirodzenom prostredí, len okolo 1100 pánd, vďaka prísnym ochranárskym opatreniam sa ich počet zvýšil na tisíc 900.