Poliaci kupujú nehnuteľnosti v Španielsku

Poliaci kupujú nehnuteľnosti v Španielsku

Poliaci vo veľkom kupujú nehnuteľnosti v Španielsku. Čo ich k tomu vedie, povie Rado Tomeš:

EUROSKOP 19.04.2025 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Len za prvých deväť mesiacov roku 2022 kúpili Poliaci v Španielsku 2 tisíc 300 nehnuteľností, v roku 2023 to bolo už viac ako 3 tisíc 100. Prudký nárast investičnej aktivity v Španielsku dostal Poliakov na štvrté miesto v počte transakcií so zahraničnými nehnuteľnosťami. Prvá priečka patrí Britom, nasledujú Nemci a v pätách sú im Francúzi. Poliaci, podľa denníka Ekonomičnaja Pravda, platia za reality bez toho, aby si brali hypotéku, a častejšie si vyberajú byty ako vily alebo domy. A dôvod? Strach, že sa vojna z Ukrajiny presunie aj do Poľska. Okrem toho, meter štvorcový bývania v Španielsku je o niekoľko tisíc zlotých lacnejší ako v Poľsku. Na východnom pobreží Španielska kúpite byt s rozlohou 60 metrov štvorcových za 95-tisíc eur. Navyše, od septembra 2023 zlotý posilnil voči euru, a tak sa nákup nehnuteľnosti v zahraničí Poliakom oplatí. Ďalším dôvodom rastu dopytu je aj výhodné dopravné spojenie.

Podľa denníka The Guardian, sa v Holandsku schyľuje k medicínskej katastrofe. Niektoré kliniky na umelé oplodnenie totiž porušili zákon a použili viac ako 25-krát spermie od jedného darcu. Národný register darcov a matiek s kódovaným systémom po rokoch pátrania zistil, že v Holandsku je až 85 darcov, ktorý majú od 26 do 40 detí. Podľa nadácie Stichting Donorkind, ktorá pomáha deťom vystopovať ich biologických otcov, to znamená, že v krajine je najmenej tri tisíc detí s 25-imi alebo aj viacerými nevlastnými bratmi a sestrami. To znamená, že v takej malej a husto obývanej krajine akou je Holandsko  to logicky zvýšilo riziko genetických ochorení. Aktuálne je v Holandsku povolené splodiť cez darcu spermií maximálne 12 detí. Normu je však veľmi ťažké uviesť do praxe kvôli prísnym zákonom o ochrane osobných údajov.

Poštovú známku vydanú pri príležitosť príchodu prezidenta Tomáša Garrigua Masaryka do vlasti z roku 1918 vydražili minulý víkend za 80-  tisíc eur. Desaťhalierová známka sa vtedy objavila v obmedzenom náklade ako pamätná emisia. Vydražený kus má navyše jedinečnú farbu. Ide o známku skautskej pošty, ktorá je cenená nie len medzi českými a slovenskými filatelistami. Má cveng na celom svete lebo skautské známky boli v podstate prvou československou známkou v poštovom styku a prvou známkou na svete so skautskou tematikou. Skautská pošta fungovala do novembra 1918, kedy ju opäť nahradila bežná pošta. Aj keď v pražskej Filatelii Flaška, ktorá aukciu organizovala, očakávali veľký záujem, konečná cena vydraženého kusu prekonala očakávania. Podľa dostupných informácií sa z unikátnej známky teší súkromný zberateľ.

Autorka: Barbara Štubňová, Foto: PIXABAY/ddzphoto

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame