AI spravila prijímačky na viedenskú univerzitu

AI spravila prijímačky na viedenskú univerzitu

Ak sa chystáte do Grécka, návštevy pamiatok vás vyjdú drahšie ako doteraz. Detaily má Rado Tomeš:

EUROSKOP Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Grécke ministerstvo kultúry razantne zdvihlo vstupné do historických pamiatok. Niekde sa ceny vstupného zvýši až o polovicu. Prvá fáza zdražovania sa začala už minulý rok v apríli, druhá vlna zdražovania prišla teraz. Zdražovanie vstupeniek sa týka všetkých 350-ich archeologických nálezísk a múzeí po celom Grécku. Vstupenky sa budú pohybovať od piatich do 30 eur a ich ceny sa určujú na základe návštevnosti ako aj významu miest.
Napríklad vstupné na najobľúbenejšiu starovekú pamiatku, Akropolu v Aténach, sa zvýšilo z 20 na 30 eur. Seniori nad 65 rokov zaplatia 15 eur a ľudia z EÚ mladší ako 25 rokov, majú vstup zadarmo. V oboch prípadoch stačí predložiť občiansky preukaz alebo cestovný pas.

Britská kontrarozviedka MI5 / čítaj Mi päť/ odkrýva verejnosti niektoré tajomstvá a prvýkrát vo svojej histórii umožní ľuďom nazrieť do zákulisia. Britský Národný archív otvoril v Londýne výstavu, na ktorej spolupracovala aj MI 5. Na výstave môžete preskúmať neustále sa meniaci svet špionáže a bezpečnostných hrozieb prostredníctvom originálnych spisov prípadov, fotografií a dokumentov, spoločne so skutočným vybavením, ktoré používali špióni aj tí, ktorí špiónov chytali, počas 115-ich  rokov dlhej histórie MI 5. Na výstave nechýba prvá kamera používaná tajnou službou alebo mínometný granát Írskej republikánskej armády odpálený do záhrady Downing Street 10 v roku 1991, keď bol premiérom John Major.

Umelá inteligencia s názvom Flynn úspešne prešla prijímacími skúškami na viedenskú Univerzitu úžitkového umenia a bude školu navštevovať so  svojimi reálnymi, živými spolužiakmi. Podľa vedenia univerzity sa bude digitálna Flynn zúčastňovať prednášok a bude dostávať známky rovnako ako všetci ostatní. Ide zrejme o prvý prípad na svete, keď sa zástupca umelej inteligencie stal oficiálne študentom vysokej školy. Aby sa mohla Flynn zúčastniť prednášok, musí byť zakaždým novo spustená na notebooku. Je schopná počúvať, čo sa celý čas v triede hovorí, informácie spracovávať a ukladať  do databázy. Hovoriť však bude len na vyzvanie, pretože by pravdepodobne rušila ostatných svojimi reakciami. Napriek tomu, že Flynn začne študovať až od jesene, už teraz sa zúčastňuje vybraných prednášok. Cieľom experimentu je zistiť či je umelá inteligencia schopná  fungovať medzi ľuďmi a ľudia s ňou.

Autorka: Barbara Štubňová, Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame