Kým Slováci/my/ našinci by sa chceli dostať autom takmer všade, Parížania si odhlasovali zákaz vjazdu áut do stoviek ulíc. Pokračuje Rado Tomeš:
EUROSKOP
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Paríž ma rozsiahle pešie zóny a teraz si obyvatelia odhlasovali zákaz vjazdu áut do ďalších 500 ulíc. Za rozšírenie peších zón hlasovalo v referende 66 % zúčastnených Parížanov, tretina voličov bola proti. Minulotýždňového referenda sa síce zúčastnili len 4 % oprávnených voličov referendum je však platné. Celkový počet parížskych ulíc bez áut sa tak zvýši na 700 pričom v metropole Francúzska je 6-tisíc ulíc. Vo veľkej časti mesta platí obmedzenie rýchlosti na 30 kilometrov za hodinu a v centre je dnes zóna, kadiaľ autá nesmú prejsť vôbec. Magistrát sľubuje, že takto bude môcť v Paríži zrušiť 10-tisíc parkovacích miest. Podobný počet miest na parkovanie odstránili pred 5-imi rokmi. Aj napriek radikálnym dopravným zmenám Paríž zaostáva v zeleni. Súkromné záhrady, parky, vodné plochy a mokrade tu tvoria iba 26 % rozlohy, európsky priemer je 41 %.
Leteckej spoločnosti Lufthansa zakázali v Nemecku uvádzať v reklamách, že pasažieri môžu „kompenzovať“ emisie oxidu uhličitého z letov. Podľa súdu ide o „zavádzajúce“ tvrdenia. Súd dal za pravdu environmentálnej organizácii Deutsche Umwelthilfe, ktorá podala žalobu. V reklame Lufthansa totiž tvrdila, že emisie môžu byť „kompenzované“ finančnými príspevkami na projekty, ktoré by „buď v budúcnosti znížili emisie oxidu uhličitého, alebo ich odstránili z atmosféry“. Letecká spoločnosť tento slogan však na súde nevedela doložiť a falošne tak u cestujúcich vzbudzuje dojem, že podporou projektov sa vymaže škoda napáchaná letom. Podobne pred dvomi rokmi zas britský reklamný regulátor nariadil Lufthanse, aby odstránila zmienky o „udržateľnejšom“ lietaní v reklamách. Podobný postup mal aj voči ďalším leteckým spoločnostiam.
Pravdepodobne najmenší prázdninový dom na svete stojí v dedine Rieps na severe Nemecka. Obytná plocha kuriózneho obydlia má iba jedenásť metrov štvorcových, ktoré sú rozložené do dvoch podlaží. Hoci to znie neuveriteľne, domček má aj miniatúrnu zimnú záhradu. Tehlový domček je bývalá trafostanica, ktorú pred pár rokmi kúpili manželia Andreas a Marita Moosovci s tým, že ju upravia na bývanie a budú ju prenajímať. V domčeku je všetko potrebné - kuchynka, kúpeľňa, pohovky, posteľ, aj stôl s dvomi stoličkami. Podmienkou je aby dovolenkári netrpeli klaustrofóbiou. Andreas a Marita teraz čakajú na zápis do Guinnessovej knihy rekordov v kategórii najmenší rekreačný dom na svete. Zatiaľ tento rekord patrí domčeku, ktorý takisto leží v Nemecku - v Bad Segebergu. Ten je však o osem štvorcových metrov priestrannejší.