V Španielsku sociálne siete až od 16 rokov

V Španielsku sociálne siete až od 16 rokov

Španielsko chce deťom zakázať používanie sociálnych sietí.  Podrobnosti má Rado Tomeš:

EUROSKOP Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Vláda uvažuje nad zákazom používania sociálnych sietí deťom do 16 rokov. Tak isto sa má sprísniť kontrola a tresty pri nebezpečných a  znevažujúcich  videách vytvorených pomocou umelej inteligencie. Pediatri si zasa majú pri lekárskych prehliadkach všímať  či ich pacienti netrpia závislosťou na digitálnych technológiách.
Pripravovaný zákon rovnako nariaďuje prevádzkovateľom, aby sprísnili mechanizmy pre overovanie veku a nedovoľuje ľuďom mladším ako 18 rokov zúčastňovať sa rôznych virtuálnych lotérií či ďalších hier založených na náhode. Okrem spomínaných zákazov Španieli navrhujú aj preventívne opatreniami v školstve a zdravotníctve aby sa zvýšila prevencia pred digitálnymi závislosťami a aby sa  zefektívnila ich liečba. Návrh novej legislatívy už španielska vláda schválila, teraz musí prejsť cez parlament.

Severo-talianska autonómna provincia Trento chce zastaviť úbytok obyvateľstva vo svojich malých, vymierajúcich obciach. V zhruba v 30-ich  lokalitách ponúkajú prisťahovalcom 80 tisíc až 100 tisíc eur, ak si v lokalite kúpia dom, zaviažu sa ho zrekonštruovať a budú tam bývať najmenej desať rokov. Znie to výborne, má to však niekoľko háčikov. Vylúčené sú miesta, ktoré profitujú z cestovného ruchu, pretože neďaleko je hneď niekoľko vychytených lyžiarskych stredísk. Obciam, ktoré sa takto snažia prilákať nových obyvateľov sa však pre zlú alebo chýbajúcu infraštruktúru veľmi nedarí.  Stále je otázna výhodnosť takejto kúpy. Väčšina domov je totiž v príliš zlom stave, takže príspevok na celkovú rekonštrukciu pravdepodobne nebude stačiť. Kto však milujete severné Taliansko
je to lákavá možnosť obstarať si tam nehnuteľnosť. 


Opačný problém ako na severe Talianska majú v portugalskom Porte. Odtiaľ  síce miestni tiež odchádzajú, avšak do mesta nezadržateľne prúdia noví obyvatelia. Súvisí to s investíciami a príchodom bohatých ľudí do mesta. Pre rodákov sa tak Porto stáva drahým nedostupným miestom na život. Výskumníci  z Inštitútu verejného zdravia na univerzite v Porte dospeli k záveru, že príchod  úspešných a zabezpečených  ľudí do mesta má dopady na tých najzraniteľnejších – teda na ľudí s nízkymi príjmami, deti a seniorov. Z mesta miznú tradičné drobné obchody, lokálne  podniky s domácou atmosférou ako aj miesta s géniom loci. Aj keď je Porto vďaka  novým investíciám stále krajšie, upravenejšie a luxusnejšie vedecká štúdia navrhuje aj rôzne riešenia, ako zmierniť prílev investícií a cudzincov do mesta. Napríklad zamerať sa na sociálne bývanie a zaviesť viac regulácií v oblasti bývania.

Autorka: Barbara Štubňová, Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame