„Pratetu ľudstva“ – kostru australopiteka Lucy – vystavia v Prahe

 „Pratetu ľudstva“ – kostru australopiteka Lucy – vystavia v Prahe

Čarokrásny grécky ostrov Santorini mal v posledných dňoch veľké problémy. Ako nám povie Rado Tomeš, otrasy ho takmer vyľudnili: 

„Pratetu ľudstva“ – kostru australopiteka Lucy – vystavia v Prahe Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Na Santorini bolo za dva týždne už vyše 6 000 otrasov, z ostrova preto odišla väčšina ľudí vrátane obyvateľov. Otrasy zatiaľ našťastie nespôsobili žiadne škody ani zranenia, ale vyvolali paniku. Najsilnejší otras so silou čosi nad 5 stupňov zaznamenali seizmológovia v stredu večer. V ten deň pocítili zemetrasenie aj na Kréte a na horných poschodiach niektorých budov v Aténach, ktoré sú od Santorini vzdialené asi 230 kilometrov. Z ostrova doteraz odišlo približne 11-tisíc ľudí, čo sú dve tretiny zo všetkých jeho obyvateľov. Niektorí seizmológovia očakávajú väčšie zemetrasenie so silou až šiestich stupňov, iní si myslia, že menšie otrasy ešte nejaký čas potrvajú a budú pomaly ustupovať. Zhodnú sa len v tom, že na Santoirini  momentálne prebieha najväčšia seizmická aktivita, ktorú doteraz zaznamenali.

České Národné múzeum vystaví najslávnejšiu kostru sveta – pozostatky australopiteka Lucy, staré približne 3,2 milióna rokov. Etiópia vzácny exponát zapožičia do Európy prvý raz. Je to vážna vec, k výstave sa vyjadril dokonca český premiér Petr Fiala, s tým, že bezpečnostné opatrenia, ktoré pripravujú, budú rovnako mimoriadne ako fosília. Okrem Lucy bude v Prahe vystavená aj fosília dieťaťa menom Selam, ktorá je asi o 100-tisíc rokov staršia. Lucy žila podľa vedcov na území dnešnej Etiópie. Bola vysoká asi 106 centimetrov, vážila 28 kilogramov a podobala sa viac na šimpanza ako na dnešného človeka. Býva označovaná aj za „pratetu ľudstva“. Vystavené budú v historickej budove českého Národného múzea od 25. augusta do 23. októbra  vrámci pripravovanej expozície Ľudia.

Už sme si na to zvykli, že teplotné rekordy padajú ako hrušky zo stromu. Jeden rekord v Európe sa týka tohtoročného januára. Bol najteplejší nielen v Európe, ale aj celosvetovo, uviedla služba Copernicus. V Európe boli v januári najviac nad priemerom teploty v južnej a vo východnej Európe vrátane západného Ruska. Naopak, podpriemerné boli nad Islandom, Britániou, Írskom, severným Francúzskom, Škandináviou a polostrovom Kola. Mimo Európy boli teploty najviac nadpriemerné v  severovýchodnej a severozápadnej Kanade, na Aljaške a na Sibíri. A ešte jedna informácia, ktorá znepokojila klimatológov: Rozloha arktického morského ľadu bola minulý mesiac najmenšia v histórii januárových meraní – dostala sa  šesť percent pod priemer. 

Autorka: Barbara Štubňová; FOTO: pixabay/JancickaL

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame