Ochranku letiska v belehrade vyškolila žena, ktorá sa bez dokladov preplazila až do lietadla. Rado Tomeš nám povie viac:
EUROSKOP
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Incident, ktorý sa odohral minulý týždeň, vyvolal veľký rozruch a súčasne pochybnosti, do akej miery je medzinárodné letisko Nikola Teslu v Belehrade, schopné zaistiť bezpečnosť leteckej prevádzky. Zábery bezpečnostných kamier, ktoré kolujú na sociálnych sieťach, ukazujú, ako sa žena plazí pod bariérami a uniká pozornosti letiskových pracovníkov. Jej cieľom bol odlet na Maltu. Srbku krátko predtým deportovali z Francúzska. Odhodlaná pani sa však nepozorovane vrátila do letiskovej haly a preplazila sa až do lietadla. Napriek vylepšeným bezpečnostným opatreniam a novým elektronickým bránam ju neodhalili a prípad už vyšetruje srbský úrad pre civilné letectvo.
Španielsky súd rozhodol, že slobodná matka má nárok na rovnakú materskú dovolenku ako manželský pár. O precedens sa postarala žena z Murcie, ktorá na súde žiadala, aby jej dcérka mala nárok na toľko rodičovskej starostlivosti ako majú iné deti vyrastajúce v kompletnej rodine. Úrady aj prvostupňový súd jej žiadosť zamietol, odvolala sa teda na vyšší súd a ten minulý týždeň rozhodol v prospech slobodnej mamy. To znamená, že jej materská dovolenka mala trvať 32 týždňov: 16 týždňov, ktoré patria jej, plus ďalších 16, na ktoré by mal nárok jej partner, ak by ho mala. Súd v Murcii odkázal na verdikt ústavného súdu z novembra minulého roka, ktorý rozhodol, že deti narodené do neúplnej rodiny by nemali byť diskriminované a nemalo by sa nimi zaobchádzať inak ako s tými, ktoré majú oboch rodičov.
Chovateľka koní z Francúzska dosiahla veľké víťazstvo, keď ju súd podporil v boji proti úradom. Spor sa týka samice diviaka, ktorú žena pred dvoma rokmi zachránila. Pani Elodie našla opustené mláďa diviaka. Spolu s ochranármi sa mladú samičku snažila vrátiť späť do prírody. To sa však ani po niekoľkých pokusoch nepodarilo. Diviačica zostala na farme a dostala meno podľa francúzskej bravčovej nátierky Rillette. Majiteľka ju zaočkovala, sterilizovala a keď ju jej záchrankyňa išla prihlásiť na úrad ako domáce zviera , ten je nariadil diviačicu utratiť a zaplatiť pokutu 150-tisíc eur. Po medializácii celého príbehu spísali Francúzi z okolia petíciu, dokonca zorganizovali na jej podporu aj demonštráciu. Minulý týždeň súd vrátil úradníkom ich nariadenie a priznal chovateľke odškodné 1500 eur. Pani Elodie ich venuje charite.