Legendárne jedálenské vozne, v ktorých hodovali cestujúci medzi Prahou a Hamburgom budú čo nevidieť minulosťou. Aký je dôvod, povie Rado Tomeš:
EUROSKOP
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Lampičky, obrusy a jedlo servírované v porceláne. To je v európskych vlakoch unikát, ktorý tak skoro nič neprekoná. Jednou zo služieb, ktoré ponúkali legendárne jedálenské vozne na trase Praha - Hamburg je aj nahlásenie výstupnej stanice spolu s objednávkou. Aby sa cestujúci stihli najesť bez zbytočného stresu. Nemci prezývali tieto vozne aj „knedľové expresy“, pretože ste tam dostali šesť kúskov knedle k sviečkovej. Tridsať rokov staré jedálenské vagóny už nezvládajú vyššiu rýchlosť na modernizovanej trati a preto ich nahradia nové bufety. Zmenu riešia aj zahraničné médiá a vyzývajú svojich čitateľov, aby si posledné jazdy ešte užili, pretože k výmene príde v priebehu niekoľkých mesiacov.
V Taliansku vám pizzu Havaj neupečú. To je tá s ananásom. Je to vraj urážka tradície a tento postoj sa preniesol aj za hranice Talianska. Len máloktoré jedlo dokáže vyvolať v globálnom meradle takú kontroverziu ako práve ananásová pizza Havaj. Pizzeria Lupa, ktorá sa nachádza v anglickom Norwichu, sa rozhodla milovníkom ananásu ponúknuť pizzu Havaj so špeciálnou prirážkou. Zatiaľ čo bežná pizza u nich stojí 8 až 14 libier, za havajskú zákazníci zaplatia rovnú stovku. Reštaurácia zároveň spustila na sociálnych sieťach hlasovanie, ktoré má ukázať, akú veľkú podporu ananásová pizza vlastne má. Podľa zverejnených výsledkov boli asi majitelia pizzerie prekvapení. Pizza s ananásom totiž oslovuje každého druhého hlasujúceho v ich ankete.
Tisíce Francúzov protestujú proti zámeru znížiť svetelný dosah majáku Créac'h /čítaj Chriar – obidve r sú ráčkovanie!/ na bretónskom ostrove Ouessant /čítaj Uison/, ktorý je najväčšie a najvýkonnejšie signalizačné zariadenie svojho druhu v Európe. Maják postavili v roku 1863 a súčasťou jeho technológie je aj zdraviu škodlivá ortuť. Kompetentní preto oznámili, že zo zdravotných a ekologických dôvodov bude veža majáka vybavená novou osvetľovacou technológiou. To naráža na silný odpor Bretóncov pretože výmenou technológie sa má svetelný dosah majáka znížiť z doterajších 59 kilometrov na 35 kilometrov, pri hmle dosiahne len necelé štyri kilometre. A to je problém - okolo ostrova ročne prepláva 54 tisíc lodí čo v priemere predstavuje 148 plavidiel denne, ktoré mnohé prepravujú nebezpečné látky. Každý deň tak prepláva okolo majáka niekoľko tisíc ton ropy a ďalších produktov, ktorých únik do oceánu by spôsobil ekologickú katastrofu.