Vianočný stromček, kam sa len pozriete. Manželia z Nemecka trhajú rekordy, majú ich v spálni aj na toalete. Presný počet prezradí Rado Tomeš:
EUROSKOP
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Koľko vianočných stromčekov sa zmestí do jedného rodinného domu? Túto otázku si zrejme položili pred rokmi manželia Susanne a Thomas Jerominovi z nemeckého Rintelnu. Pred štyrmi rokmi vo svojom dome, s rozlohou 180 metrov štvorcových, umiestnili 444 stromčekov. O tri roky neskôr ich bolo 555. Vtedy oznámili, že dosiahli limit a končia. Nakoniec sa prekonali a tento rok ich majú 605. Na stromčekoch visí celkom 130-tisíc ozdôb, najmenšia má jeden centimeter, najväčšia šesťdesiat. Susanne a Thomas do svojho domu vianočné stromčeky doslova „narvali“. V dome si nechali len pár miest na sedenie a uličky, aby mohli prejsť z izby do izby. Najprv mali obaja radosť len z jedného vianočného stromčeka a veľmi rýchlo sa zhodli na tom, že im to nestačí. Pribudol ďalší a potom ďalší ... až sú z nich svetoví rekordéri.
Podľa amerického portálu Politico sa stala najvplyvnejšou osobou Európy premiérka Talianska Giorgia Meloniová. Označil ju za dokonalú „predstaviteľku čoraz radikálnejšieho ducha doby, ktorý prekvitá na oboch stranách Atlantiku“. Za menej ako desať rokov sa líderka pravicovej strany Bratia Talianska dostala z pozície odmietanej politickej outsiderky do funkcie talianskej premiérky a stala sa osobnosťou, s ktorou môže Brusel a teraz aj Washington obchodovať, komentuje portál víťazku svojho rebríčka. Politico pripomína, že moc v Európe nie je rodovo vyvážená, rasovo pestrá a nemajú v nej dostatočné zastúpenie mladí politici či političky. Jediným neeurópskym členom rebríčka 28-mych najmocnejších ľudí v Európe je pápež František, ktorý je zároveň najpopulárnejšou osobnosťou na sociálnych sieťach.
Znečistenie ovzdušia jemnými časticami zabilo v roku 2022 v Európskej únii takmer 240-tisíc ľudí, čo je o päť percent menej ako v predchádzajúcom roku - uviedla to Európska agentúra pre životné prostredie. Najviac úmrtí bolo zaznamenaných v Taliansku, Poľsku a Nemecku. Naprieč kontinentom sa tento počet znížil v porovnaní s rokom 2021. Vtedy sa pevné častice, ktoré môžu prenikať hlboko do pľúc, stali osudným pre 253-tisíc ľudí. Z dlhodobého hľadiska sa nebezpečné pevné častice v ovzduší na území EU znižujú.