Katalánsko bez zásob pitnej vody

Katalánsko bez zásob pitnej vody

Na zoznam svetového kultúrneho dedičstva sa dostali viaceré európske unikáty, radosť majú v Poľsku, Holandsku aj v Litve. Viac povie Rado Tomeš:

EUROSKOP - 09.12.2023 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Na rozdiel od známejšieho zoznamu hmotného dedičstva, kde figurujú historické či prírodné pamiatky, UNESCO v tomto prípade oceňuje zvyky, tradície, ľudové slávnosti, remeselné zručnosti, špecifické umelecké žánre alebo napríklad jedlá. V gastronómii sa v aktuálnom hlasovaní zatiaľ nepresadil nikto z Európy, ostatné kategórie však priniesli zápis poľského tanca polonéza. Medzi slávnosťami dosiahol na zápis karneval v holandskom Rotterdame, uspela aj Litva s umením zložitého splietania slamy do geometrických štruktúr zvaných sodai. Desať európskych krajín stojí za novým zápisom kočovného prevádzania stád hospodárskych zvierat na pasienky zvané transhumanizácia.

Katalánsko sa chystá dovážať po mori pitnú vodu, pokiaľ v najbližších mesiacoch v regióne zasiahnutom silným suchom výrazne nezaprší. Plán tamojšej vlády však vyvolal obavy v okolitých regiónoch, kde bolo v uplynulých mesiacoch tak isto veľmi sucho. Zástupcovia autonómnych oblastí Murcie a Baleárskych ostrovov sa totiž obávajú, že by Katalánsko mohlo dostať časť vody, ktorú upravujú na ich území zariadenia na odsoľovanie prevádzkované centrálnym štátom. Ich kapacity sú naplnené na 100%  a tak nedokážu Katalánsku pomôcť. Otázka dovozu pitnej vody pre Katalánsko nie je na stole prvý krát. Dokonca v roku 2008 museli do Barcelony doviezť pitnú vodu z francúzskeho Marseille. Situácia s nedostatkom pitnej vody je v suchých regiónoch Španielska z roka na rok kritickejšia a komplexné riešenie zatiaľ neexistuje.

Londýnska radnica dala na viacerých križovatkách v centre umiestniť semafory pre vozičkárov. Podľa mesta to má zvýšiť povedomie o tom, že aj ľudia s obmedzenou pohyblivosťou sú súčasťou londýnskej dopravy. Svetelný symbol v tvare muža na mechanickom vozíku či ženy na elektrickom vozíku je od tohto týždňa súčasťou piatich križovatiek blízko staníc metra, ktoré majú bezbariérový prístup. Zaslúžil sa o trojnásobný britský olympijský šampión vo veslovaní Pete Reed, ktorý je od roku 2019 na vozíčku. Londýn netypické semafory rozmiestnil pri príležitosti Medzinárodného dňa hendikepovaných osôb a nadviazal na podobnú akciu, keď pred dvoma rokmi, pri Medzinárodnom dni žien, vybavil viaceré semafory svetelným symbolom ženskej postavy.

Autor: Barbara Štubňová; Foto: Canva

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame