Invázia ploštíc pokračuje. Po Francúzsku zachvátili obavy aj Spojené kráľovstvo. Čo sa tam deje, povie Rado Tomeš:
EUROSKOP - 21.10.2023 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Pred týždňom sme hovorili o tom, že ploštice zamorili Paríž. Vláda tam do služby povolala deratizačné tímy so špeciálne vycvičenými psami, ktoré kontrolujú vlaky a metro. Podobnú stratégiu zvolili aj vo Veľkej Británii a o firmy so špeciálne vycvičenými psami - lovcami ploštíc – je veľký záujme. Objednávky sa len tak hrnú. Psy prechádzajú rovnakým výcvikom ako tie, ktoré používajú v polícii na vyhľadávanie drog alebo výbušnín. Lovci ploštíc sú špeciálne trénovaní na rozpoznanie feromónu, ktorý ploštice vypúšťajú a zachytia aj jeho malé množstvo. Výcvik trvá asi 18 mesiacov a z plemien sa najviac osvedčil kokeršpaniel a špringelšpaniel. Nadmerný výskyt ploštíc hlásia domácnosti, firmy aj špičkové hotely a podľa odborníkov to vôbec neznamená, že v postihnutých objektoch zanedbali hygienu.
Taliansko definitívne pochovalo nádeje na súťaže v sánkovaní, boboch a skeletone, počas Zimných olympijských hier 2026. Vláda sa totiž rozhodla, že nebude budovať ľadové koryto v lyžiarskom stredisku Cortine d´Ampezzo. Ľadovú dráhu najprv zbúrali a potom nenašli nikoho, kto by bol ochotný resp. schopný postaviť nové športovisko. Verejnú súťaž vyhlásili ešte v júni, neprihlásil sa však nikto. Aby toho nebolo málo, celý projekt čelil odporu miestnych, ktorí sa obávali vplyvu novej stavby na životné prostredie. Medzinárodný olympijský výbor teda definitívne rozhodol – súťaže v sánkovaní, boboch a skeletone presunú do zahraničia. Do úvahy prichádzajú najmä rakúsky Innsbruck-Igls alebo švajčiarsky St. Moritz. Dokonca sa po dobrých skúsenostiach z minulého roka okrajovo spomenul aj čínsky Jen-čching.
Minulý rok v januári 2022 sa na pláži škótskeho ostrova Ióna objavila korytnačka, ktorú tam zaniesli vlny až z Azorských ostrov. Ocitla sa teda zhruba 1700 kilometrov od svojho prirodzeného prostredia a navyše v značne nehostinných podmienkach. Keď úbohú korytnačku objavili, jej stav bol kritický. Bola dehydrovaná a podvyživená. Keď sa korytnačky ujali pracovníci z akvária v Scarborough začala sa zázračne zotavovať. Pomenovali ju podľa ostrova - Iónin - a jej príbeh sledovali so záujmom tisíce ľudí. Po osemnástich mesiacoch korytnačku naložili na loď a odviezli späť do jej domovského mora pri Azorských ostrovoch. Všetko zdokumentovali a zdieľali s Ióninmi fanúšikmi na stránkach akvária. Jej príbeh nie je ojedinelý. Tento rok vo februári našli v Írsku korytnačku, ktorú tam priniesli vlny cez celý Atlantik a podobný prípad sa stal aj pred dvomi rokmi vo Walese. Aj korytnačka Tally prekonala transatlantickú cestu a po rekonvalescencií ju presunuli späť do Ameriky. Pri jej návrate dokonca asistovalo Kráľovské letectvo.