Ploštice vo Francúzsku, hady v Lotyšsku

Ploštice vo Francúzsku, hady v Lotyšsku

Tento týždeň zverejnili dánski vedci výskum, v ktorom trochu posunuli naše predstavy o Vikingoch.  Ako povie Rado Tomeš až takí barbari to neboli.

EUROSKOP - 14.10.2023 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Vikingovia poznali a používali okná. A to nie len v stredovekých hradoch a kostoloch, ale aj vo svojich príbytkoch. Vedci z Národného múzea v Kodani analyzovali úlomky skla zo šiestich archeologických nálezísk v južnom Švédsku, Dánsku a v severnom Nemecku. Niekoľko desiatok úlomkov datovali do obdobia medzi rokmi 800 a 1100. Doteraz  archeológovia v týchto lokalitách predpokladali, že sklo nemohlo pochádzať z obdobia Vikingov. Sklenené tabule v stredoveku používali svetské ako aj cirkevné vyššie vrstvy spoločnosti. Podľa najnovších zistení používali Vikingovia sklenené okná aj vo svojich rozsiahlych halových budovách. Neboli to veľké priehľadné okná, ako ich poznáme dnes – boli menšie a v rôznych odtieňoch zelenej a hnedej farby. Ich cieľom nebolo pozerať sa von, ale umožniť farebnému prúdu svetla vniknúť do budovy. 

Francúzska vláda rieši nezvyčajný problém. Nadmerný výskyt ploštíc v Paríži. Rýchlo sa rozšírili nie len ploštice ale aj správy o nich, sociálne siete zaplavili zábery nepríjemného chrobáka z kín, vlakov či metra. Francúzska vláda sa rozhodla razantne zasiahnuť aj s ohľadom na blížiacu sa letnú olympiádu. Vlaky a metro kontrolujú deratizačné tímy so špeciálne vycvičenými psami. Napokon úrady zistili, že s plošticami bojuje až 11% domácností. Objavili sa aj v nemocniciach a školách, dokonca museli dočasne zavrieť jedno gymnázium. Vláda sa snaží pomôcť najmä sociálne slabším domácnostiam ale zároveň upokojuje,  že nie je dôvod na paniku. Ploštice sa v Paríži rozširujú najmä na jeseň, keď si ich ľudia nosia z dovoleniek. Týmto parazitom nahráva teplé počasie a je prakticky nemožné sa ich zbaviť natrvalo.

Farmárska rodina v Lotyšsku vytvorila provizórnu liaheň pre hady.   Stalo sa tak náhodou, v dedine Augšdaugava.  Na rodinnej farme, v komposte, tam v lete našli 4 hadie vajcia, a tak im tam z lístia, trávy a starých pneumatík vytvorili improvizovanú liaheň.   Mláďatá užoviek sa vyliahli po dvoch týždňoch a rozptýlili sa po okolí bez toho, aby to niekoho obťažovalo. Rodina žije na farme už 16 rokov a taký veľký hadí boom ešte nezaznamenali.  V spolupráci s Národnou zoologickou záhradou v Rige preto pripravili ďalšie liahne.  Posledné háďatá sa im vyliahli koncom septembra a už sa tešia na novú sezónu na jar. Invázie hadov sa rodina nebojí. Žijú  v prírode  a tá si, podľa farmárov aj zoológov, s prípadnou nerovnováhou poradí. 

Autor: Barbara Štubňová; Foto: PIXABAY/Alois_Wonaschuetz

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame