Na pracovnej zmluve namiesto podpisu otlačok psej labky

Na pracovnej zmluve namiesto podpisu otlačok psej labky

V portugalskom meste Gondomar podpísali pracovnú zmluvu s novým zamestnancom. Namiesto podpisu však nájdeme na zmluve odtlačok labky. Viac nám povie Rado Tomeš:

EUROSKOP - 24.09.2023 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


V Gondomare zamestnali psa - trojročného kríženca. Jeho úlohou bude rozdávať lásku, dobrú náladu a strážiť majetok radnice. O dva roky budú komunálne voľby a keďže radným na osude psa Borisa záleží, dali mu rovno zmluvu na dobu neurčitú, aby mu zaistili opateru aj po voľbách. Borisova kariéra sa rozbehla pred pár týždňami, keď magistrát  poprosila o pomoc majiteľka psíka, ktorá si ho nemohla vziať do nového podnájmu. Zatiaľ čo mu na radnici hľadali novú rodinu zamestnanci úradu si ho tak obľúbili, že sa rozhodli si ho  nechať. Namiesto platu ho bude radnica živiť, zaplatí mu veterinárne ošetrenia a v zmluve má zabezpečenú aj láskavú starostlivosť a zábavu. Starosta Gondomaru zároveň vyzval ostatné mestá a dediny, aby nasledovali ich príklad a adoptovali si psa alebo mačku.

Súd rozhodol !  – dánsky konceptuálny umelec Jens Haaning musí vrátiť Múzeu moderného umenia v Aalborgu takmer 72 tisíc eur. Pred dvomi rokmi si múzeum u umelca objednalo dva obrazy v štýle jeho predchádzajúceho, slávneho diela s názvom Priemerný ročný príjem Dánska. Na slávnom obraze boli pripevnené dánske bankovky. Umelec dostal od múzea zálohu na nové, rovnako originálne, obrazy. Veľký šok utrpeli kurátori po prevzatí očakávaných diel.  Po rozbalení obrazov uvideli len čisté plátna s nadpisom: „ Vezmi peniaze a uteč“. Múzeum obrazy napokon predsa len vystavilo, okamžite však podniklo právne korky. V pondelok súd v Kodani rozhodol, že Jens Haaning musí vrátiť 72 tisíc eur na výrobu diel, ale honorár si môže nechať. Nepomohol mu ani argument, že jeho tvorba je dokázateľne zameraná na boj proti nerovnosti a moci. Kreatívny nápad jednoducho neuspel.  

Pandémia Covid-19 sa paradoxne postarala v Lotyšsku o nárast domácej produkcie potravín. Aj keď bol doteraz podiel domácich výrobcov pomerne veľký, podľa štatistík lotyšskej Potravinárskej a veterinárnej služby počet lokálnych producentov stále rastie.  A to aj napriek tomu, že nie každý producent potravín si môže dovoliť vlastné výrobné priestory.  V Lotyšsku je celkom bežné, že drobní výrobcovia vyrábajú svoje výrobky doma. Podľa najnovších údajov kým v roku 2021 bolo v pobaltskej republike 1680 drobných domácich výrobcov, tento rok ich je už 1900. Produkujú  širokú škálu potravín, prevažne z mäsa, rýb a mlieka.  Na čelo rebríčka lokálnych potravín v Lotyšsku stúpa aj domáce pečenie koláčov.

Autor: Barbara Štubňová; Foto: PIXABAY/birgl

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame