Švajčiarski študenti prekonali impozantný rekord v zrýchlení elektromobilu. Dokonca si ho aj sami postavili. Pokračuje Rado Tomeš:
EUROSKOP - 23.09.2023 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Elektrické pretekárske auto postavili študenti z Federálneho technologického inštitútu a z Univerzity aplikovaných vied v Lucerne. Auto nazvali „Mythen“ a stalo sa svetovým rekordérom v akcelerácii. Jeho zrýchlenie je neuveriteľné - z nuly na 100 km/ zrýchlilo za fantastických 0,956 tisícin sekundy, elektromobilu sa to podarilo na vzdialenosti 12,3 desatiny metra. Predchádzajúci svetový rekord mal hodnotu zrýchlenia 1, 461 tisícin sekundy a auto zostrojené v Lucerne ho prekonalo o viac ako tretinu. Mythen váži len 140 kilogramov a jeho výkon je 326 koní. Aby sa auto pri rýchlom štarte nerozpadlo, použili študenti vlastný prototyp systému, ktorý ho pritlačí k zemi. Pýchu švajčiarskych technológov navrhlo asi 30 študentov združených v Akademickej asociácii automobilového športu. Zdá sa , že mladí vývojári sa špecializujú na super rýchle stroje - navrhli totiž už tretie auto, ktoré prekonalo svetový rekord v akcelerácii.
Ikonický tatranský štít Rysy minulú sobotu o meter podrástol. Rysy ležia na Poľsko – slovenskej hranici a je to zároveň najvyšší štít Poľska - Rysy ležia v nadmorskej výške 2499 metrov nad morom. Poľský športovec a zberateľ nezvyčajných rekordov Wojciech Sobierajski sa však rozhodol, že Rysy si zaslúžia zaokrúhlenú cifru, a tak na ich vrchol vystúpil s 50 kilovým kameňom na chrbte, aby najvyššia poľská hora dosiahla výšku 2500 metrov nad morom. Výstup mu trval 9 a pol hodiny a možno by aj Rysy získali vytúžený meter do zaokrúhlenia, keby sa s tým nepochválil na sociálnej sieti. Správa Tatranského národného parku v Poľsku začala okamžite konať a prešetruje, či položením balvana na vrchol štítu neporušil niektorý z prísnych predpisov národného parku.
Novopohanské náboženskému združeniu Romuva, ktoré vyznáva starobylú baltskú pohanskú kultúru, nedostane štatút štátom uznaného náboženstva. Litovský parlament tento týždeň zamietol žiadosť združenia o registráciu. Romuva je veľké náboženské hnutie založené v Litve pred viac ako 50-timi rokmi a už dlhšie sa snaží aby sa dostal na zoznam oficiálnych cirkví. Kult vyznáva posvätnosť prírody, úctu k predkom a k etnickej príslušnosti. Litovský parlament už raz dal novopohanskému združeniu červenú, vtedy však prípad vrátil na opätovné prerokovanie Európsky súdny dvor pre ľudské práva. Vo svojom stanovisku napísal, že aj netradičné náboženské združenia môžu byť uznané štátom ako súčasť historického, duchovného a spoločenského dedičstva Litvy, pokiaľ majú verejnú podporu a ich učenie a obrady nie sú v rozpore s právom a morálkou. Predkresťanská náboženská tradícia je v Litve špecifická tým, že to bola posledná krajina v Európe, ktorá až v 14. storočí prijala kresťanstvo.