Švajčiarsky úrad pre ochranu pamiatok ohlásil archeologickú senzáciu. Na úpätí Álp našli veľký komplex rímskych hradieb a budov. Pokračuje Rado Tomeš:
EUROSKOP - 10.09.2023 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
V centrálnom Švajčiarsku objavili archeológovia dve tisíc rokov staré rímske osídlenie s plochou minimálne 500 metrov štvorcových. Je to unikátny objav najmä pre svoje umiestnenie. Na úpätí Álp staroveké stavby nikto nehľadal, navyše v tejto lokalite naposledy objavili pozostatok prítomnosti starých Rimanov pred sto rokmi. Archeológov prekvapilo aj to, že vrchné tehly stavieb boli viditeľné aj nad zemou. Len si to doteraz nikto nevšimol. Archeológovia zatiaľ nevedia, na čo toto opevnenie Rimanom slúžilo. Počas vykopávok sa ukázalo, že v sídle žili príslušníci rímskej elity. Našli totiž rímske príbory aj detailne prepracované sklenené vázy. Celý výskum je na začiatku, už teraz je však jasné, že to bude na vykopávky veľmi bohaté nálezisko. Už teraz, pred veľkým výskumom, sa tam našli úlomky zlata, skla, amfor, rímske denáre z čias Juliusa Caesara ako aj strieborné mince.
Za takmer dva milióny eur vydražili v stredu klavír speváka a skladateľa Freddieho Mercuryho, na ktorom skomponoval niektoré skladby skupiny Queen. Večernú dražbu aukčnej siene Sotheby´s sprevádzal obrovský záujem, akciu otvorili štýlovo - skladbou We Will Rock You. Za rukopis textu piesne Bohemian Rhapsody dal vášnivý zberateľ viac ako jeden a pol milióna eur a za zmienku stoja aj ďalšie osobné veci Freddieho Mercuryho, ktoré vydražili za tisícky eur. Bitka bola napríklad o strieborný náramok v tvare hada, dvere plné graffiti nápisov a jukebox zo 40-tych rokov. Väčšina predmetov sa predala za viac ako bola vyvolávacia cena. Šťastný bol aj jeden zberateľ, ktorý si kúpil ďalší Mercuryho klavír vyrobený v roku 1973 za menej ako tisíc eur. O ten až taký záujem nebol.
Grécko je v posledných týždňoch ťažko skúšanou krajinou – extrémy počasia nemajú konca. Po historicky najrozsiahlejších požiaroch na území Európskej únie, ktorým výrazne pomohla vysoká teplota vzduchu a silný vietor, zasiahli krajinu mimoriadne výdatné dažde. Za jeden deň napadlo v niektorých lokalitách viac dažďa ako za celý rok. Na stanici Zagora namerali za jeden deň 780 milimetrov vody na meter štvorcový. Je to nový, 24 hodinový rekord keďže doteraz najvyšší úhrn namerali pri prechode tlakovej níže Janos v septembri v roku 2020. Vtedy spadlo 645 milimetrov vody na meter štvorcový. V Grécku aj v Bulharsku spôsobila aktuálna tlaková níž, ktorú meteorológovi pomenovali Daniel, ničivé záplavy. Začiatkom týždňa by sa mal Daniel presunúť nad severoafrickú pevninu a tam zoslabnúť.