Vo Francúzsku si o niekoľko mesiacov nedáte ani vegetariánsky hamburger a ani vegánske klobásky. Prečo? Povie nám to Rado Tomeš:
EUROSKOP - 09.09.2023 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Francúzsky minister poľnohospodárstva a potravinovej sebestačnosti Marc Fesneau /čítaj Mark Fenó/ potvrdil v pondelok na sociálnej sieti svoj zámer zakázať názvy pre rastlinné produkty, ktoré evokujú potraviny živočíšneho pôvodu. Čiže, vegeteriánske steaky, slanina, či vegánske klobásy budú musieť zmeniť svoj názov. Vláda zároveň oznámila, že pripravuje novú vyhlášku, ktorá tento zákaz zavedie do praxe. V krajine to nie je novinka. Prvé vládne nariadenie zverejnené minulý rok v júni, bolo v skrátenom konaní pozastavené a Najvyšší správny súd o ňom doteraz nerozhodol. Požiadal však o usmernenie Súdny dvor Európskej únie. Na verdikt sa stále čaká, francúzska vláda sa však napokon rozhodla, že vyjde v ústrety zástupcom živočíšnej výroby, ktorí označovanie nemäsových výrobkov považujú za zavádzanie spotrebiteľov. Nepomáhajú ani argumenty výrobcov vegetariánskych potravín, že slovo klobása alebo hamburger sa pre nemäsové výrobky ťažko nahrádzajú.
Podobne ako my v strednej Európe aj Fíni oslavujú meniny. V roku 2025 sa zoznam mien vo fínskom kalendári výrazne rozšíri. Pribudne až 60 nových mien! Medzi nimi aj mená celebrít, od britskej kráľovnej Camilly až po fínskeho rapera Cheeka. Vracajú sa aj niektoré archaické mená, pribudnú nové podoby už známych mien a niektoré medzinárodné mená. Dokonca vyšli v ústrety aj rodičom, ktorí chcú dať svojim deťom nezvyčajné fínske mená, ako napríklad Naava, čo je druh machu, či Vadelma – v preklade malina. Fíni oslavujú meniny od roku 1700, je to veľmi bohatá tradícia a tvorcovia zoznamu mien ju chcú naďalej udržať. Meninový zoznam aktualizujú každých päť rokov. Do fínskeho meninového kalendára pribudnú aj mená, ktoré bežne nosíme aj my na Slovensku: Martin, Milena či Lívia. Z nového fínskeho meninového kalendára sa potešia sa aj medzinárodne naladení rodičia, svojich potomkov môžu pomenovať Elton, Fiona či Kevin.
Poznáme to aj z niektorých našich miest – elektrické kolobežky pohodené kade tade na chodníkoch, či na tráve. V centre litovskeho Vilniusu to už od piatka nie je možné - radnica tam voľne zaparkované kolobežky zakázala. Na parkovanie kolobežiek vytvorili 100 oficiálnych parkovacích miest s tým, že bude síce ťažké sledovať kto zákaz porušil ale mesto sa spolieha na dobrú vôľu a zmysel pre poriadok občanov a návštevníkov Vilniusu. Povinné parkovanie kolobežiek v estónskom hlavnom meste doplnilo balíček nariadení platných od jari. Jeho súčasťou sú obmedzenia rýchlosti, zákazy vjazdu a používania kolobežiek na niektorých miestach. V Starom meste a na všetkých mostoch je povolená maximálna rýchlosť elektrických kolobežiek 12 km/h. Tento limit platí rovnako pre zdieľané ako aj súkromné kolobežky.