Slávne stánky kníhkupcov na brehu Sieny letná olympiáda neohrozí

Slávne stánky kníhkupcov na brehu Sieny letná olympiáda neohrozí

Letná olympiáda bude v Paríži na budúci rok ale už teraz tam riešia nečakaný problém so slávnymi zelenými stánkami, v ktorých sa predávajú knihy.  Rado Tomeš nám povie viac:

EUROSKOP - 06.08.2023 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.



HLAS: Už 450 rokov sú na nábreží Seiny v Paríži zelené stánky, v ktorých predávajú kníhkupci knihy. Parížska radnica sa však rozhodla, že stánky dočasne premiestni kvôli bezpečnosti počas otváracieho ceremoniálu olympiády, ktorý sa bude odohrávať práve na nábreží Seiny.
Radnica kníhkupcom ponúkla demontovanie a opätovnú inštaláciu stánkov - tie, ktoré by sa pri prevoze poškodili by na náklady mesta opravili. Združenie kníhkupcov sa proti tomu vzbúrilo a odmieta sa sťahovať. Po ťažkých vyjednávaniach nakoniec parížska radnica prisľúbila, že presunie len 59% z nich -  čo predstavuje 570 stánkov. Navyše, podporí snahu parížskych kníhkupcov dostať sa na zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Mesto tiež prispeje na  kompletnú rekonštrukciu stánkov sumou 1 a pol milióna eur.  Veď je to najväčšie kníhkupectvo na svete pod holým nebom. 

Fantastický úlovok sa podaril dvom poľským rybárom na rieke Odra, keď sa vydali za sumcami. Úspech im priniesla rybačka v ústí rieky, v meste Štetín. Lokalitu nezvolili náhodne, na gigantického sumca ich naviedol „echolot“ – teda akustický zameriavač, ktorý rybári používajú pri love veľkých rýb. Trvalo len pár sekúnd po hodení háku a na udicu sa im chytil dva a pol metrový, vyše stokilový sumec, s ktorým ani nemuseli dlho zápasiť. Po 7-ich minútach bol obor na suchu. Šťastní rybári si svoju nočnú rybačku poriadne vychutnali, sumca nakrútili na video, spravili si s ním  fotky a potom ho pustili späť do Odry.

Ak nie je po ruke poriadny kameň, dobrý bude aj meteorit. Nálezisko z doby bronzovej, lokalita Mörigen vo Švajčiarsku, už viackrát  potešila archeológov. Tento raz ohlásili nález hrotu šípu, ktorý bol vyrobený z meteoritu. Hrot má takmer tri gramy a meria necelé štyri centimetre. Jeho vesmírny pôvod potvrdzuje výskyt izotopu hliníka-26, ktorý sa vyskytuje len v objektoch mimo našej planéty. Otázkou bolo, z akého meteoritu hrot šípu vyrobili. Do úvahy pripadali len tri, ten, ktorý spadol v Česku, v Španielsku alebo v Estónsku. Po dôkladnej analýze sa vedci z Bernskej univerzity priklonili k meteoritu z estónskeho Kaali. Dopadol síce 1600 kilometrov od Mörigenu, jediný však preletel atmosférou v priebehu doby bronzovej, niekedy okolo roku 1500 pred našim letopočtom. Keďže už aj v dobe bronzovej prekvital čulý obchod, pokojne sa mohol hrot šípu dostať z Estónska do Švajčiarska.

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: PIXABAY/Pexels

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame