V estónskych mestách sa udomácnili rysy

V estónskych mestách sa udomácnili rysy

V Spojenom kráľovstve ohlásili prvé doručovanie pošty dronmi. Zatiaľ len do problémovej oblasti súostrovia Orkneje. Pokračuje Rado Tomeš:

EUROSKOP - 05.08.2023 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Súostrovie Orkneje tvorí približne 70 ostrovov pri severnom pobreží Škótska, z toho 20 je obývaných a žije na nich okolo 21 tisíc ľudí. Poštári si v týchto dňoch vydýchli, pretože v prípade doručovania listov a balíčkov ich, zatiaľ skúšobne,  zastúpia drony. Niektoré z ostrovov sú totiž ťažšie dostupné, poštári sa na nich plavia člnmi a v prípade nepriaznivého počasia sú doslova odrezané od poštových služieb. Počas skúšobných troch mesiacov budú poštu z pevniny klasicky distribuovať na jeden z najväčších ostrovov-Stromness, tam poštár listy a balíčky prevezie na druhý koniec ostrova a odtiaľ ich drony prenesú na vzdialenejšie ostrovy. No a tam ich už poštári roznesú. Ide o prvú poštovú leteckú službu v Spojenom kráľovstve, od ktorej si kompetentní sľubujú nie len výrazné zlepšenie doručovania, ale aj ekologickejšie a najmä bezpečnejšie doručenie zásielok. 


„Pošlite nám plastový odpad z letnej dovolenky!“, túto netradičnú výzvu adresoval nemeckým dovolenkárom výskumný tím z Univerzity Friedricha Alexandra v Norimbergu. Dôležité je, aby bol plastový odpad nevyčistený a neobchytaný. Na Katedre pre výskum vôní a zápachov chcú skúmať, ako slaná voda chemicky mení plastové obaly. Výsledky výskumu potom pomôžu pri recyklácii plastov z oceánov. Plastový odpad môžu ľudia posielať klasicky poštou na adresu univerzity, v balíčku by malo byť maximálne 100 gramov a dôležité je k odpadu pripísať informáciu kedy a kde sa našiel. Uzávierka je 30. septembra a univerzita spomedzi všetkých účastníkov výzvy vyžrebuje troch, ktorým symbolicky venuje ručne šité tašky vyrobené z recyklovanej plachty.


Minulý týždeň behal po nábreží v Talline rys, ďalšieho odfotili ľudia ako sedí pred reštauráciou. Ani hlásenia rušňovodičov o spiacich šelmách na vlakových nástupištiach nie sú až také výnimočné. Rysy sa začali objavovať v estónskych mestách už  pred pár rokmi, prispeli k tomu mierne zimy a čiastočné zvýšenie ich populácie. Zatiaľ však nie je dôvod na paniku ani na diskusiu o love týchto vzácnych šeliem, ktoré sú riadne monitorované. Nie sú agresívne, len zvedavé, najmä mladšie jedince. Po ôsmych rokoch zákazu lovu rysov v Estónsku sa ich počet mierne zvýšil. Pri poslednom sčítaní, minulý rok na jeseň, evidovali úrady 86 samíc rysa s mláďatami- tento rok by ich malo byť okolo sto.

Autor: Barbara Štubňová; Foto: PIXABAY/jurikivit

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame