Aktivisti na Cypre vyplašili svet tvrdením, že od januára zahynulo na ostrove 300 tisíc mačiek na lokálnu mutáciu infekčného ochorenia. Tento týždeň to cyperské úrady označili za dezinformáciu. Čo sa teda na Cypre deje povie Rado Tomeš:
EUROSKOP
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Na Cypre sú mačky veľmi obľúbené. Podľa legendy ich tam priniesla svätá Helena, aby vyriešila situáciu s jedovatými hadmi, ktoré sužovali ľudí. Od januára sa však na ostrove začalo šíriť infekčné mačacie ochorenie pritonitída, ktoré síce nie je prenosné na človeka avšak pre mačky je v prípade zanedbania liečby smrteľné. Kým mačací aktivisti dávali vyjadrenia pre zahraničné médiá, že na ostrove zahynulo 300 tisíc mačiek, úrady sa snažili situáciu vyriešiť. Horúčkovito hľadali alternatívny liek, pretože oficiálne liečivo bolo príliš drahé. Šéf Cyperskej asociácie veterinárov tento týždeň informoval, že sa vírus podarilo dostať pod kontrolu a na jeho lokálnu mutáciu zahynulo od januára 8 tisíc mačiek. Podľa cyperskej vlády je situácia stabilizovaná.
Britské úrady riešia zdanlivo banálny problém. Tým ako populácia v Spojenom kráľovstve priberá a starne, chodci nestíhajú prejsť včas na zelenú a to sa prejavuje zvýšeným nárastom kolízií chodcov s autami. Podľa súčasných noriem na ceste s dvomi jazdnými pruhmi svieti pre chodcov zelená 6 sekúnd. To znamená, že chodec musí vyvinúť rýchlosť aspoň 1 celých dva metre za sekundu - čo nie každý dokáže. Podľa štúdie spred 10-ich rokov bola priemerná rýchlosť mužov starších ako 65 rokov 0,9 metra za sekundu a u žien 0,8 metra. Nový návrh teda predlžuje čas zelenej na priechodoch pre chodcov na 7 celých 3 desatiny sekundy.
V pondelok sa opäť prepisovali štatistiky v kategórii najväčšia ľadová krúpa v Európe. 19 júla zasiahlo časť južnej Európy silné krupobitie, novým rekordérom bola krúpa s priemerom 16 centimetrov a to ju dostalo na prvé miesto rebríčka. Prvenstvo jej ale dlho nevydržalo, v pondelok bolo v talianskej provincii Azzano Decimo ďalšie silné krupobitie a k meteorológom sa dostali fotografie ďalšej veľkej krúpe. Najprv odhadovali jej veľkosť na 19 až 20 centimetrov, špecialisti z Európskej databázy závažných poveternostných situácií však dostali dobre zadokumentované svedectvá, a tak potvrdili veľkosť najväčšej európskej krúpy na 19 centimetrov. Krúpa s takýmto priemerom je nie len extrémne veľká ale aj mimoriadne ničivá. V ohrození sú najmä strechy budov.