Chytili sprejera, sprejera frajera – v Helsinkách a bol to jeden zo zástupcov primátora. O kurióznom prípade nám povie viac Rado Tomeš:
EUROSKOP 16.07.2023
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Paavo Arhinmäkim je jedným zo štyroch námestníkov primátora Helsínk. Spolu s priateľom ho prichytili železniční policajti v tuneli vo východných Helsinkách, keď dokončoval grafity. Podľa fínskych expertov na pouličné umenie bolo grafity veľmi vydarené, inšpirované dielami z New Yorku, ktoré vznikali v 70. rokoch. Nič to však nemení na tom, že dielo nasprejoval helsinský viceprimátor na mieste, kde je to zakázané a keďže tam nemalo čo robiť, radnica ho musela dať odstrániť a to ju stálo 3 500 eur. Momentálne čelí štyridsať šesť ročný Paavo Arhinmäkim obrovskej kritike a niektoré organizácie voči nemu zvažujú právne kroky. A samozrejme, vyzvali ho, aby nahradil mestu vzniknutú škodu.
Veľkolepá a technicky náročná operácia pri obnove parížskej katedrály Notre Dame sa skončila úspešne. Do detailov naplánovanej akcie bol zapojený špeciálny žeriav a hlavnú úlohu pri nej zohrali obrovské trámy. Celú akciu sledovali z brehov Seiny stovky ľudí, ktorí si ju natáčali na mobilné telefóny. Keďže francúzsky reštaurátori rozhodli o prestavbe použitím pôvodných pracovných metód, skúsení tesári použili stredoveké techniky a vyrobili mohutný dubový krov s rozmermi 14 až 16 metrov na šírku a 12 až 13 metrov na výšku. Krov s hmotnosťou až 7 a pol tony upevnili na laná a žeriavom ho premiestnili z člnov na Seine na ikonickú vežu, ktorá pri požiari katedrály zhorela do tla. Práce na katedrále budú pokračovať aj počas Letných olympijských hier, ktoré budú v Paríži na budúci rok, pretože Francúzi chcú Notre Dame otvoriť pre ľudí v decembri v roku 2024.
Londýnska aukčná sieň Christie´s ohlásila ďalšiu unikátnu dražbu. Pred pár dňami vydražila dva portréty holandského maliara Rembrandta, ktoré patrili súkromnému majiteľovi a nikto o nich takmer dvesto rokov nevedel. Je to jeden z najväčších nálezov diel starých majstrov za posledné roky a trvalo dva roky, kým holandskí experti overili ich pravosť. Situáciu im navyše komplikovl fakt, že portréty holandského obchodníka a jeho manželky sa nedostali ani do žiadnej odbornej publikácie z 19. a 20. storočia a diela boli objavené náhodou, pri oceňovaní rozsiahlej súkromnej zbierky. Obidve dial boli vydražené spoločne za viac ako 13 miliónov eur, čo bol až dvojnásobok predpredajného odhadu. Zatiaľ najdrahším Rembrandtovým dielom je Portrét muža s rukami v bok, ktorý pred 14-timi rokmi predali rovnako v aukčnej sieni Christie´s za takmer 24 miliónov eur.