Lúky sú pekným spestrením mestských parkov. V Írskom Dubline zažili botanici veľké prekvapenie, keď uprostred mesta našli dve vzácne rastliny. Ako sa to mohlo stať, povie Rado Tomeš:
EUROSKOP 08.07.2023 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
V areáli univerzity Trinity College v centre Dublinu našli botanici dve vzácne rastliny – Čemericu širokolistú a Pyramídovú orchideu. Najmä nález čemerice vzbudil poriadny rozruch, je to vzácna rastlinka kdekoľvek v prírode, nieto ešte priamo na námestí uprostred rušného mesta. Výskyt týchto divých rastlín v areáli univerzity je výsledkom kampane Máj bez kosenia, ktorá každý rok motivuje záhradkárov aby nekosili svoje trávniky, pretože to pomáha rastlinám aj opeľovačom. Je to jedno z opatrení ako priniesť do mesta nefalšovanú pestrosť prírody. Okrem dvoch veľmi vzácnych rastlín našli v mestskom trávniku aj ďalšie orchidey, čo je sen každého botanika. Orchidey majú zo všetkých rastlín najmenšie semená a do rušného mesta ich mohol zaviať vietor, priniesť vták alebo semienko jednoducho čakalo desiatky rokov pod zemou na správne podmienky.
Holandská vláda v utorok vyhlásila zákaz používania mobilných telefónov, tabletov a inteligentných hodiniek v školských triedach. Dohodla sa na tom s ministerstvom školstva, školami a príbuznými organizáciami. Cieľom je poskytnúť študentom možnosť sústrediť sa na štúdium bez rozptyľovania. Výnimky majú len hodiny digitálnych zručností alebo prípady keď tieto zariadenia potrebujú študenti so zdravotným znevýhodnením. Zákon vstúpi do platnosti od nového roka. Holandsko tak nasledovalo príklad Fínska, ktoré podobný zákaz vyhlásilo minulý týždeň.
Najstaršou stavebnou konštrukciou objavenou v Európe je sedemtisíc rokov stará neolitická studňa, ktorú našli v Českej republike v Chrudimsku. Objavili ju pred piatimi rokmi archeológovia z Archeologického centra Olomouc počas záchranného výskumu pod diaľnicou D35. Vedci z Mendelovej univerzity v Brne určili, že stromy na výrobu studne naši predkovia vyrúbali okolo roku 5 tisíc 250 pred našim letopočtom. Po detailnom preskúmaní nastúpili reštaurátori, ktorí dva roky konzervovali jednotlivé časti studne. Na zachovanie poškodeného a vodou nasiaknutého dreva použili roztok sacharózy. Najstaršiu konštrukciu v Európe vystavia vo Východočeskom múzeu na budúci rok.