Ako zachrániť miestnu školu? Tak, že ponúknete cudzincom dom na jeden rok zadarmo. Tak to spravili v Írsku. Rado Tomeš povie viac.
V írskej osade rodinný dom na rok zadarmo Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Malá osada v Chloch Bhreac v Írsku ponúkla záujemcom o bývanie rodinný dom na jeden rok zadarmo. Podmienkou však bolo, aby to bola rodina s deťmi, ktoré navštevujú druhý stupeň základnej školy. Za touto zvláštnou požiadavkou je veľmi pragmatické rozhodnutie – ak nebude mať miesta škola dosť detí, zrušia ju a komunita príde o jediné miesto, kde sa stretáva. Prednedávnom v osade prišli o obchod aj o poštu, ktoré boli neekonomické. O školu však prísť nechceli - chýbalo len jedno dieťa aby ju nezatvorili. Samospráva obce tak dala do ponuky rodinný dom s piatimi spálňami s tým, že škola bude rok dotovať nájomné. Na výzvu zareagovalo 1100 rodín nie len z Írska ale aj zo Spojeného kráľovstva, Portugalska a iných krajín a vôbec im neprekážalo, že v Chloch Bhreac sa vyučuje po galsky. Nábor novej rodiny s deťmi je už ide do finále a čo nevidieť v osade už vyberú rodinu, ktorá im zachráni miestnu školu.
Keď hovoríme o extrémnom suchu tak sa väčšinou spomína Španielsko, Taliansko či Portugalskom. Prekvapivo a k týmto krajinám sa pridáva aj Litva, ktorá síce neleží na juhu Európy, sucho však sužuje aj ju. Ohrozené sú najmä polia, ktoré nemajú dosť vlahy - nie len že vysychajú ale pôda sa tam mení doslova na prach. Najviac je postihnutý západ krajiny, sucho však postupuje ďalej. Podľa Litovského zväzu poľnohospodárov, farmári prídu o tretinu svojej úrody. Okrem sucha situáciu na poliach skomplikovali aj hnojivá, ktoré prudko zdraželi, a tak s nimi farmári šetria. Aby toho nebolo málo predpovedné modely naznačujú, že v Litve bude suchý a teplý jún, takže situácia sa v najbližších týždňoch nezlepší.
Najvýkonnejšia veterná turbína na svete bude stáť v nemeckom Bavorsku, na kopci Winnberg. Veterná turbína bude merať 285 metrov a denne vyrobí sedem megawattov elektriny. Pre porovnanie kapacita klasickej veternej turbíny je okolo troch megawattov. To, že plánované zariadenie dokáže vyprodukovať tak veľa elektriny jej umožňujú turbíny s najnovšími technológiami a nové typy veží. S výstavbou sa začne v týchto dňoch a dokončiť by ju mali koncom budúceho roka. Starostovia 36-tich okolitých bavorských miest sú vo vzácnej zhode a nedávno prišli s iniciatívou, v ktorej žiadajú bavorskú vládu, aby podporovala výstavbu veterných turbín. Keďže spolková krajina chce byť do roku 2040 klimaticky neutrálna.