Umelá inteligencia spojila The Beatles

Umelá inteligencia spojila The Beatles

Na sociálnej sieti sa objavili pesničky so vzkriesenými The Beatles. Postarala sa o to umelá inteligencia, viac nám povie Rado Tomeš:

Umelá inteligencia spojila The Beatles Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Liverpoolský chrobáci opäť ožili a fanúšikovia The Beatles sú vo vytržení. Ide o novú verziu singlu New, ktorú Paul McCartney vydal v roku 2013. Fanúšik pomocou AI omladil zvuk Beatles a pridal prespievanú časť pesničky Johnom Lennonom, ktorý zomrel pred viac ako 40-timi rokmi. Rovnako pôsobivá je aj verzia piesne Grow Old With Me, jednej z posledných pesničiek Johna Lennona, ktorá vyšla až po jeho smrti. Tiež ju vytvoril nadšenec umelej inteligencie a najdojímavejší moment prichádza, keď v nej začne spievať Paul McCartney. Fanúšikovia nešetria v komentároch chválou a dojatím a keďže ešte nevieme, či sa to sme z pohľadu autorských práv, zatiaľ si to väčšina ľudí užíva.

Trstinové strechy zažívajú boom aj u nás, na juhu Slovenska, v Maďarsku tak isto, v Rakúsku, zdá sa, po trstinovej streche pokukuje málokto. Jacobus van Hoorne je bývalý vedec z CERN-u, ktorý sa vzdal kvôli rodinnému podniku práce v CERN-e a zachraňuje trstinové strechy ako jediný v Rakúsku. Trstinu pestuje na brehu Neziderského jazera a na nedostatok práce či odberateľov trstiny sa nesťažuje. Sú ale najmä zo zahraničia. osledný rakúsky kráľ trstinových striech sa obáva aj prichádzajúceho sucha. Aj jeho polia pri jazere potrebujú veľa vody a vlhkosti, v posledných rokoch sa však teplejšie počasie postaralo o výrazné zľavy – pretože stonky trstín sú po suchom roku tenšie a nie sú také vyzreté.

Ako vieme, Fínsko nikdy nebolo koloniálnou veľmocou, v priebehu rokov sa však vo fínskych múzeách ocitli predmety, ktoré patria kolonizovaným národom. Presne ako úlomky Ondoga, posvätného kameňa ľudu Ovambo z Namíbie, ktoré majú celkom typický príbeh: Odštipli ich v roku 1886, napriek vyslovenému zákazu, fínsky misionár a švajčiarsky geológ, pretože chceli zistiť, či kameň nie je meteorit. Obaja boli obvinení zo zločinu proti štátu, museli zaplatiť vysoké pokuty a geológ Schniz bol vyhostený z krajiny. Misionár Rautanen úlomky ukryl a prepašoval najprv do Fínskej misijnej spoločnosti a nakoniec sa dostali do Fínskeho národného múzea. Pred pár dňami ich Fínsko oficiálne vrátilo Namíbii.

Autor: Barbara Štubňová; Foto: PIXABAY/jd210848

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame