Niektorým Fínom sa neoplatí pracovať

Niektorým Fínom sa neoplatí pracovať

Fíni vo veľkom uvažujú nad tým, či sa im vôbec oplatí pracovať. Vláda to bude riešiť, ako – to nám povie Rado Tomeš:

Niektorým Fínom sa neoplatí pracovať Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Podľa Výskumného ústavu fínskeho hospodárstva sa každému piatemu nezamestnanému Fínovi neoplatí ísť do práce. Spadli totiž do motivačnej pasce, ktorá spôsobuje, že keby išli do práce ich príjem by sa zvýšil len o 20 až 25%. Takto nepracujú a vedia žiť aj so sociálnych dávok. Podľa štatistík sa to týka až 20-tich % nezamestnaných v krajine. Ešte väčšia motivačná pasca sa týka ľudí, ktorí dostávajú sociálne dávky a pracujú na čiastočný úväzok. V ich prípade je motivácia pracovať na celý úväzok minimálna. Najmenej motivovaní sú ľudia, ktorí mali zle platenú prácu, vysoké výdavky za bývanie a deti v jasliach alebo v škôlke. Príspevky na bývanie, na deti a na podporu v nezamestnanosti sú také vysoké, že sa byť zamestnanými nekvalifikovaným ľuďom jednoducho neoplatí. Nová Fínska pravicová vláda ide v týchto dňoch prehodnocovať všetky sociálne dávky a príspevky.

Švajčiarski výrobcovia syra Emmentaler prehrali súdny spor, v ktorom sa dožadovali výhradného používania ochrannej známky Emmentaler v Európskej únii. Oznámil to Európsky Súdny dvor. Podľa rozsudku, výraz „ementál“ označuje druh syra známy v nemecky hovoriaci ch krajinách, nie len v konkrétnej oblasti vo Švajčiarsku. Pre výrobcov ementálu je to rovnako veľká rana ako pre výrobcov švajčiarskeho syra Gruyére, ktorí prehrali medzinárodný spor o označenie syra s USA. Švajčiarsky organizácia Emmentaler Switzerland už ohlásila, že sa proti luxemburskému rozsudku odvolá na najvyšší európsky súd, v tomto prípade je to Európsky súdny dvor.

Ten spinosaurus, ktorého poznáme z ikonického súboja s tyranosaurom v Jurskom parku 3, žil asi pred 100 miliónmi rokov na území dnešnej Afriky. Nedávny objav však potvrdzuje teóriu, že centrom evolúcie dravých spinosaurov bolo dnešné Španielsko. Paleontológovia z Univerzity Jakuba I. zverejnili svoj výskum fosílií spinosaura, ktorého našli v Španielsku aj v Portugalsku a podľa podrobného výskumu a následného porovnávania s africkými fosíliami, je podľa nich zjavné, že tie zo Španielska a Potrugalska sú o 10 miliónov rokov staršie. Podľa nich bola ranná fáza vývoja spinosaurov v oblasti dnešného Španielska v spodnej kriede. Potom sa tieto veľké predátory dostali na územie severnej Afriky, kde bola ich evolúcia ukončená a na prelome spodnej a vrchnej kriedy vznikli gigantické spinosaury.

Autor: Barbara Štubňová; Foto: PIXABAY/Hietaparta

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame