Slobodu delfínom v Španielsku!

Slobodu delfínom v Španielsku!

Kto by sa zbavoval obrazov od Cézanna, Gaugina a Renoira? No predsa ten, kto chce veľa peňazí. Obrazy ukradnuté počas druhej svetovej vojny sa vrátili z Nemecka do Francúzska. Rado Tomeš nám o tom povie viac:

EUROSKOP Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Na výstave vo francúzskom Louvre, ktorá sa skončila v januári, zaujal obraz od Paula Gauguina s názvom „Mandolína a pivónie z Číny“. Je to jeden z obrazov, ktorý patril slávnemu obchodníkovi s umením Ambroiseovi Vollardovi. Počas druhej svetovej vojny jeho zbierku ukradli nacisti.  Niektoré diela sa však po dlhých rokoch podarilo vystopovať, vrátili sa do Francúzska a napokon aj odovzdať  Vollardovým dedičom.  Spomínaný Gauguenov obraz je síce od februára  naspäť vo Francúzsku ale už už v máji pôjde na dražbu do New Yorku. Vallardovci sa rozhodli cez tamojšiu aukčnú sieň predať dva obrazy od Gauguina, dva od Cézanna a jeden od Renoira. Bolieť ich to nebude – obrazy sú len zlomkom ich rozsiahleho dedičstva.   

Karol III. je dvakrát bohatší ako jeho matka, zosnulá kráľovná Alžbeta II. V  daňovom priznaní panovníčky svietila  minulý rok suma 420 miliónov eur, jej najstarší syn má majetok v hodnote 680 miliónov. Samozrejme, niečo zdedil po matke a ako kráľovi mu patrí veľká časť rodinného majetku. Karol III. je však aj veľmi dobrý obchodník, investuje najmä do trvalo udržateľných projektov. Zaujímavé výnosy má aj z dobrého spravovania vlastného majetku. Rozvod s princeznou Dianou ho síce stál okolo 20 miliónov eur ale odvtedy svoj majetok iba zveľaďuje. Okrem toho je považovaný za veľmi šetrného muža:  obleky nosí viackrát, nenakupuje zbytočnosti a ako správny ekológ dbá na šetrenie energiami.   

Španielsko  má, spomedzi európskych krajín, najviac delfínov v zajatí. Tento štvrtok odovzdala známa španielska ochrankyňa zvierat Olivia Mandle do parlamentu petíciu s viac ako 150 tisíc podpismi, v ktorej ľudia žiadajú zákaz chovať delfíny v zajatí. Podporuje ju v tom organizácia World Animal Protection ako aj  skupina vedcov, ktorá sa snaží dokázať, že delfínom ani veľrybám  pobyt v zajatí  neprospieva. Vzorom pre španielskych aktivistov je susedné Francúzsko  kde tento zákaz už vstúpil do platnosti. V súčasnosti tam delfíny a veľryby odchované v zajatí postupne učia žiť na slobode.  V Španielsku sa nachádza  viac ako tretina všetkých delfinárií v Európe - na území krajiny je ich 10 a z celosvetového hľadiska je šiestym najväčším chovateľom delfínov v zajatí.

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame