V centre Paríža odhalili starovekú nekropolu

V centre Paríža odhalili starovekú nekropolu

Dráma ako z dobrodružného filmu sa odohrala v Slovinsku, pri záchrane zranenej jaskyniarky - Rado Tomeš nám povie viac:

EUROSKOP Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.



Nepomohla ani prilba, ani kompletná jaskyniarska výbava – 30 hodín trvala záchranná akcia v jednej z jaskýň pri meste Cerknica v Slovinsku. 33 ročná, skúsená jaskyniarka so svojim tímom mapovala novoobjavenú jaskyňu, keď ju kameň zasiahol do hlavy, prerazil jej prilbu a ťažko poranil hlavu. K zranenej žene veľmi rýchlo dorazil speleologický lekársky tím. Transport zo stometrovej hĺbky však sťažovalo príliš veľa jaskynných zúžení, a tak museli niektoré odpáliť trhavinou na šírku nosidiel. Na celej akcii sa podieľalo viac ako sto záchranárov.  Jaskyniarku previezli  do nemocnice v Ľubľane. Podľa posledných informácií je stále v bezvedomí a v ohrození života. 

Máme za sebou prvú dražbu prehistorického tvora v Európe! Kostru Tyranosaura rex dražili vo Švajčiarsku v renomovanej aukčnej sieni Koller. Kostra dostala názov Trinity, pretože je zložená z kostí troch rôznych Tyranosaurov, ktoré objavili  v americkej Montane a Wyomingu, pričom pôvodná kostra tvorí asi polovicu skeletu. Kostra je dlhá takmer 12 metrov a vysoká 4 metre.  Mimoriadne vzácna je výborne zachovaná lebka tohto pravekého  zvieraťa. Nový majiteľ Tyranosaura pochádza z Európy a vydražil ho za vyše 5 miliónov eur. Podľa pozorovateľov je to z doterajších troch dražieb, ktoré sa vo svete doposiaľ uskutočnili,  najnižšia suma, ktorú dal zberateľ za kostru Tyranosaura.

V Paríži tento utorok oficiáne oznámili  nález vzácnej nekropoly, ktorá sa nachádza  priamo v hlavnom meste  - v štvrti Port Royal  - tri metre pod bulvárom, po ktorom chodia ľudia. Na starodávnom pohrebisku sa nachádzajú hroby staré dvetisíc rokov. Národný inštitút pre preventívny archeologický výskum informoval, že nekropola zaberá dvesto štvorcových metrov a je v nej viac ako 50 hrobiek. V podstate ide o znovuobjavenie pohrebiska -  o starodávnom cintoríne sa vedelo už v 19. storočí, len sa nenašiel nikto, kto by ho vtedy dokázal citlivo odkryť. Vtedajší archeológovia boli prezieraví a  nechali nekropolu nedotknutú. Vedeli totiž, že raz príde čas kedy bude možné cintorín poriadne preskúmať. Stane sa tak v nasledujúcich mesiacoch.

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame