Zo špinavej rieky konečne romantická Seina

Zo špinavej rieky konečne romantická Seina

Turisti sú pre Taliansko zlatou baňou ale na druhej strane aj zdrojom priveľkých starostí. Krajina je odhodlaná zabojovať proti vandalom vysokými pokutami. Rado Tomeš nám povie viac.

EUROSKOP Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.



Talianska vláda ostro zakročila proti zahraničným turistom, ktorí demolujú a ničia historické pamiatky. Na utorkovom zasadnutí schválila legislatívu, ktorá umožňuje vyrubiť vandalom pokuty od 10 tisíc do 60 tisíc eur.  Keďže má vláda v parlamente väčšinu, očakáva sa, že zákon schváli aj parlament. Len nedávno zaplatil Turín 40 tisíc eur za čistenie fasády paláca  Palazzo Madama z 15. storočia, kde sídlil historicky prvý senát Talianskeho kráľovstva. Vandali na palác vyliali farbu. Len pred niekoľkými dňami zasa vypustili klimatickí aktivisti čierne farbivo do slávnej ranobarokovej Fontány di Trevi pod Španielskymi schodmi v Ríme. Najnovšie si budú musieť vandali, roztopašní turisti ale aj radikálni aktivisti spôsobené škody zaplatiť z vlastného vrecka.  

Aj keď je parížska rieka Seina odjakživa veľkou inšpiráciou pre umelcov, nič to nemení na tom, že je špinavá. Kúpanie v nej je od roku 1923, s krátkymi prestávkami, zakázané. Seina je príliš toxická pre ryby ako aj plavcov. Letné  olympijské hry, ktoré budú v Paríži na budúci rok, to majú zmeniť.  Rieku čaká veľmi nákladné a dôkladné čistenie, po ktorom by sa konečne mala stať jedným z najromantickejších tokov sveta. Viac ako pol miliardy eur investovala parížska radnica do výstavby obrovských nádrží - tie majú odľahčiť kanalizáciu pozdĺž rieky keď prší.  Celkové náklady na čistenie rieky a jej prítoku sa vyšplhali na takmer jeden a pol miliardy eur.

Stretnúť sa s veľrybou na rybačke, vo východnej časti Lamanšského prielivu, je veľká vec. Stretnutie s vráskavcom bolo pre dvoch rybárov pri Eastbourne  mimoriadne vzrušujúce a magické zároveň. Nikomu sa nič nestalo, záhadou ale je prečo sa vráskavec vybral práve sem? V tomto regióne spozorovali  veľrybu za posledných 20 rokov iba štyri krát. Naopak, v západnej časti kanála /resp.kanálu/   La Manche, ako aj v šelfových moriach okolo Británie, nie sú žiadnou raritou. Migrujú tadiaľ najmä od novembra do marca, držia sa však pri severných ostrovoch, ktoré ležia  na západ od Británie. Podľa zoológov  zo Sea Watch Foundation  sa vráskavec zatúlal hlboko na východ pravdepodobne zo zvedavosti a úlohu pri tom zrejme zhorala aj ponuka pestrej stravy.

Autorka: Barbara Štubňová, Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame