Najväčšie kukučkové hodiny nájdeme v nemeckom Čiernom lese

Najväčšie kukučkové hodiny nájdeme v nemeckom Čiernom lese

Najväčšie kukučkové hodiny na svete uvidíte, keď sa vydáte do Čierneho lesa v Nemecku. Našim sprievodcom je Rado Tomeš:

EUROSKOP Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Kým Schwarzvaldskú šunku pozná takmer celý svet, málokto vie, že Schwarzvald, čiže Čierny les, je rajom kukučkových hodín.  Mestečká a dediny, z ktorých vzišla táto tradícia si ju udržiavajú až dodnes. Dokonca, práve tu nájdeme  najväčšie kukučkové hodiny na svete. O prvenstvo bola bitka – prvé najväčšie kukučkové hodiny postavili v meste Schonach, pred viac ako 40-timi rokmi. Je to 50 násobná zväčšenina tých klasických. Majster Jurgen Dold tieto obrie kukučkové hodiny zostrojil  z budovy bývalého mlyna.
O prvenstvo ho však pripravilo susedné mesto Triberg kde  s mierkou 1:60 stoja najväčšie kukučkové hodiny na svete. Potvrdila to aj Guinessova kniha rekordov. Tieto kukučkové hodiny majú  strojček vysoký 4 a pol metra. Nájdeme ich v hodinovom parku Eble.    

V Holandsku sa obrátili na súd rodiny, ktoré zažalovali 41 ročného rodáka z Haagu, že prekročil pravidlá darcovstva spermií a svojim správaním zvýšil riziko náhodných príbuzenských zväzkov a incestu. Muž, ktorý teraz žije v Afrike, bol roky darcom spermií, postupne ich daroval 13-im klinikám a ponúkal ich aj na sociálnych sieťach. Podľa holandských pravidiel však môže spermie od jedného darcu využiť maximálne 12  matiek. Ďalšie pravidlo hovorí, že jeden darca môže mať maximálne 25 potomkov. Vyzerá to tak, že muž, ktorého rodiny zažalovali, má asi 500 potomkov. Klikám poskytoval nepravdivé informácie a používal pri tom rôzne pseudonymy. Teraz ide o to dôkladne vystopovať a zaregistrovať všetky deti, ktoré sú potomkami podvodného darcu spermií.  

Múzeum a galéria umenia v meste Leicester, v Spojenom kráľovstve, láka návštevníkov okrem svojich exponátov aj ponukou meditácie. V múzeu plánujú nainštalovať akési „zvukové jednotky“, na ktoré sa návštevníci napoja a v slúchadlách budú môcť počúvať  meditačnú alebo relaxačnú hudbu, v ponuke bude aj spev vtákov. Hudbu vybrali tak aby sa návštevníci mohli ponoriť do hlbokého zvukového zážitku počas prehliadky múza.  Meditatívne Inštalácie sú financované organizáciou Arts Council England, ktorú sponzoruje ministerstvo kultúry, médií a športu. Ak sa tento prvý, pilotný projekt  osvedčí, je možné, že v Spojenom kráľovstve sa k meditáciám  pridajú aj ďalšie múzeá a galérie.

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame