V Bulharsku mali na viacerých školách tento týždeň deti nečakané voľno. Nebolo to však nič príjemné – išlo totiž o ich bezpečnosť. Viac nám povie Rado Tomeš:
EUROSKOP
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
V Bulharsku boli dva dni po sebe zatvorené desiatky škôl lebo dostali mailom bombové vyhrážky. Ohrozených škôl bolo tak veľa, že bulharská polícia začala preverovať rôzne scenáre – okrem iného aj možné prepojenie anonymov na Rusko. Vyšetrovatelia požiadali o pomoc aj americké tajné služby. Od pondelka totiž prišlo viac ako 100 vyhrážok a týkali sa škôl vo Varne a Burgase, na východe krajiny sa vyhrážali školám v Slivene a na severe v Plevene. Polícia študentov evakuovala a žiadne výbušniny našťastie nenašla. Jediné, čo vyšetrovatelia vedia je, že výhražné maily o výbušninách prišli školám z gmailových účtov. V Bulharsku je teraz polícia v stave vysokej pohotovosti a minister vnútra otvorene priznal, že ju čaká mravčia práca, s ktorou im budú pomáhať experti zo zahraničia.
Tento týždeň sa v Amsterdamskom vedeckom múzeu diali veci! V utorok tam predstavila jedna austrálska spoločnosť mäsovú guľku, servírovanú na kamennom tanieri pod skleneným vrchnákom. Samotné servírovanie však nie je zaujímavé – ide o pôvod mäsovej guľky! Vystavené mäso vypestovali v laboratóriu z genetickej sekvencie dávno vyhynutého mamuta. Vývojári použili verejne dostupné genetické informácie o mamutovi a chýbajúce časti doplnili genetickými údajmi slona afrického, ktorý je najbližší príbuzný mamuta. Všetky tieto genetické informácie vedci vložili do ovčej bunky. Pri správnych laboratórnych podmienkach sa bunky množili až kým ich nebolo dosť na jednu mäsovú guľku.
Vedcov mimoriadne zaujal spôsob vypestovania mäsa, ochrancov prírody zas fakt, že sa čoraz viac startupov zaoberá pestovaním mäsa v laboratórnych podmienkach.
Ministri energetiky jednotlivých členských štátov EÚ tento utorok definitívne schválili zákon, ktorý hovorí, že do roku 2035 sa musí skončiť predaja vozidiel so spaľovacím motorom. Zákon blokovalo Nemecko s podporou niektorých ďalších krajín, ministri sa ale nakoniec dohodli na kompromise. Od roku 2035 nebudú v autosalónoch žiadne nové autá, ktoré produkujú emisie oxidu uhličitého. Týmto zásadným krokom sa má do roku 2050 dosiahnuť uhlíková neutralita dopravy. Doprava je momentálne zodpovedná za približne 25% emisií v celej Európskej únii. Tristná je situácia najmä vo veľkomestách kde znečisťuje ovzdušie a spôsobuje mnohé ochorenia dýchacích ciest.