Káva s olivovým olejom. Neznie to kto vie ako, v každom prípade takúto kávu ponúka známa americká sieť kaviarní v talianskom Miláne. Aj keď ju Rado Tomeš ešte neochutnal, povie nám o nej viac.
Euroskop
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Pár kvapiek olivového oleja v káve nie je žiadna talianska tradícia, tento experiment ponúka najväčšia americká sieť kaviarní v Miláne. Kaviarne sa inšpirovali trendom pridávať do kávy maslo. Kombinácia kávy s olivovým olejom vzbudila medzi Talianmi zvedavosť aj pobavenie. Známe talianske kulinárske časopisy na seba nenechali dlho čakať. V Gambero Rosso pochválili Američanov, že si všimli aj iné tradičné potraviny ako je korenie a zároveň ocenili snahu o propagáciu Talianska. Novinári z La Stampa ochutnali štyri nápoje s olivovým olejom a dali im známky od šesť a pol do sedem a pol, pričom najvyššia známka je 10. Zatiaľ to teda nevyzerá na veľký hit ale možno po čase Taliani prekvapia a káva s olivovým olejom sa na Apeninskom polostrove presadí.
Horko ťažko sa pri cestovaní vyrovnávame s časovými pásmami a ešte nám chcú svetové vesmírne agentúry vymyslieť jeden čas na navyše - spoločný referenčný lunárny čas. Pre astronómov je to veľmi praktická vec, pretože spoločný lunárny svetový čas bude ideálny na celosvetovú komunikáciu pre všetkých, ktorí lietajú na vesmírnu stanicu ISS, na čínsku vesmírnu stanicu, či na obežnú dráhu Mesiaca. Do úlohy koordinátora v debate o svetovom lunárnom čase sa pasovala Európska vesmírna agentúra. Všetci, ktorých sa cestovanie vo vesmíre týka sa zhodujú na jednom: Mesiac by mal mať svoj vlastný čas! Teraz už len ostáva veriť, že keď sa autority dohodnú, nebudeme musieť my, pozemšťania, veľa prepočítavať.
Fanúšikovia vtipných fantasy románov o Plochozemi, ktorými sa preslávil britský spisovateľ Terry Pratchett, majú veľký dôvod na radosť. Vychádzajú nové Prachettove poviedky – a to i napriek tomu, že ikona fantasy žánru je už niekoľko rokov po smrti.
Terry Pratchett písal v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch poviedky pre regionálne noviny. Keďže ich písal pod pseudonymom Patrick Kearns, nikto netušil že ide o tvorbu slávneho spisovateľa. Fanúšikov poteší najmä fakt, že sú to poviedky, na ktoré sa nevzťahuje autorova posledná vôľa. Pratchett si v nej totiž želal, aby hard disc s jeho nedokončenými románmi prešiel parný valec. A tak sa aj stalo, disk bol definitívne zničený. Novoobjavené poviedky vydá jeho domovské vydavateľstvo ešte tento rok v októbri, v doslovnom preklade bude mať zbierka názov „Úder pera: Stratené príbehy“.