Holandsko je známe svojim uvoľneným prístupom k zábave všakovakého druhu, v Amsterdame sa však rozhodli pristrihnúť turistom krídelká. Viac povie Rado Tomeš:
Koniec fajčenia marihuany na verejných priestranstvách v Amsterdame Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Hlavné mesto Holandska, Amsterdam, pritvrdzuje pravidlá nočného života v meste. Podľa radnice „otvorený a liberálny“ charakter mesta vyvoláva v turistoch pocit, že si môžu v meste robiť čo chcú. Od nového roka to tak nebude! Do platnosti vstúpia nové nariadenia, ktorá sa týkajú najmä nočného života v Amsterdame. Bary, reštaurácie a nevestince budú mať skrátenú prevádzkovú dobu, prísnejšie pravidlá budú mať aj rozlúčky so slobodou ako aj organizovaný pub crawl - čiže chodenie z baru do baru počas jedného večera. Najväčším prekvapením je však zákaz fajčenia marihuany na námestiach a uliciach. Zavedením nových pravidiel chce radnica ochrániť tie časti v centre mesta, kde je príliš veľa turistov. Ročne ich príde do Amsterdamu až 18 miliónov.
Minulú sobotu boli v islandskom Reykjavíku slávnostne vyhlásené a odovzdané Ceny európskej filmovej akadémie. Najlepším európskym filmom roka sa stala čierna satirická komédia „Trojuholník smútku“ - môžete si ho pozrieť aj v našich kinách. Švédsky režisér Ruben Östlund dostal za tento film ocenenie: najlepšia réžia, najlepší scenár. V kategórii najlepšia komédia bodoval ďalší skvelý film – španielska tragikomédia „Dobrý šéf“ s Javierom Bardemom v hlavnej úlohe. Slovensko malo na vyhlasovaní tohtoročných cien európskej filmovej akadémie dve nominácie – medzi krátkometrážnymi filmami slovensko-českú koprodukciu „Milý tati“ a potom film Petra Kerekeša „107 matiek“ v kategórii Cena za objav roka. My tento film poznáme pod názvom Cenzorka.
Zaujímavá až bizarná krádež sa stala v západonemeckom mestečku Olfen. Miestna farma tam prišla o 60 ampuliek býčích spermií. Majiteľ farmy si krádež spočiatku vôbec nevšimol. Spamätal sa až vtedy, keď chcel umelo oplodniť jednu zo svojich kráv. Polícia má veľmi sťažené pátranie, nevie kedy sa krádež stala, ani ako sa stala. Jasné je jedine to, že cenný materiál zmizol. Na trhu sa jedna ampulka býčích spermií predáva aj za sto eur. Pre majiteľa farmy je strata materiálu pochopiteľne väčšia ako tabuľkovo vyčíslených 6-tisíc eur. Polícia momentálne pátranie zameriava len na to či niekto podobné ampulky neponúka na predaj. Inak vraj nemá takmer žiadnu šancu páchateľa nájsť.