Všetkých milovníkov série o čarodejníkovi Harry Potterovi hlboko zasiahlo, keď v siedmej časti zomrel škriatok Dobby. Stalo sa pred rokmi a navyše v knižke! - dôsledky úmrtia Dobbyho však teraz rieši polícia vo Walese. Vysvetlí nám to Rado Tomeš:
EUROSKOP 13.11.2022
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Tento týždeň obleteli sociálne siete videá a fotky z waleskej pláže FreshWater West. Práve tam sa totiž v roku 2010 nakrúcala scéna zo série o Harry Potterovi, v ktorej zomrel jeho verný pomocník, škriatok Dobby. Dobby sa stal slobodným škriatkom, pretože mu Harry daroval ponožku. Napriek tomu, že na pláži sa nakrúcal slávny Robin Hood aj Smrtonosná pasca, pomník tam má práve spomínaný škriatok. Miestne úrady tento týždeň zúfalo prosili návštevníkov, aby tam už nenosili žiadne ponožky, škodia totiž životnému prostrediu a robia na pláži obrovský neporiadok. Ročne navštívi Dobbyho pamätník približne 75 tisíc ľudí a kvôli neporiadku sa už uvažovalo, že ho zrušia. Najnovšie ale padlo rozhodnutie, že pomník zostáva.
Už sme si zvykli, že centrá metropol sú samá reštaurácia, kaviareň a terasa. Obyvatelia Barcelony sa však proti tomu ohradili a vyzvali radnicu, aby viac kontrolovala prevádzky a zatvorila tie, ktoré sú „na čierno“. Problémom je hluk do skorého rána. Obyvatelia sa tak isto sa sťažujú, že po pandémii je reštauračných terás oveľa viac. Je to pravda- barcelonská radnica odsúhlasila počas pandémie fungovanie na terasách takmer každému kto o to požiadal pretože chcela podporiť miestnych podnikateľov. V Barcelone tak pribudlo viac ako 3000 dočasných terás.
Moravské zemské múzeum v Brne ponúklo začiatkom novembra vášnivým zberateľom veľmi presnú kópiu najslávnejšieho archeologického nálezu v Česku – Věstonickej venuše. Prototyp pre formu, z ktorej odlievajú kópie, vznikol z digitálneho modelu, ktorý získali pomocou CT snímok originálu. Zloženie materiálu kópie aj jej farbu dolaďovali múzejníci asi rok. Chceli, aby sa čo najviac podobala na originál. V podstate jediný viditeľný rozdiel oproti originálu je, že replika nie je zlomená na dva kusy. Pre zberateľov je zatiaľ k dispozícii 50 kusov očíslovaných a certifikovaných kópií. Originál Věstonickej venuše si návštevníci Moravského zemského múzea môžu pozrieť v špeciálnej vitríne do 28. februára.