Nie je žiadnym tajomstvom, že v parížskom Louvri vystavujú aj počas kolonializmu ukradnuté artefakty z Afriky či Latinskej Ameriky. Svojho obrazu sa však momentálne domáha aj Poľsko. Rado Tomeš nám povie viac:
EUROSKOP 12.11.2022
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
V roku 1881 daroval Sliezskemu múzeu umenia mestský radný August Fisher dva obrazy slávneho holandského krajinkára Jana Van Goyena. Jedným z obrazov bol aj Holandský breh rieky. Počas druhej svetovej vojny Poliaci obraz ukryli v špeciálnom sklade kostola v mestečku Kamieniec Ząbkowicki. Potom však oblasť obsadila Červená armáda, obraz zmizol a objavil sa až pred tridsiatimi rokmi na aukcii v Londýne. V roku 1997 ho zachytili na aukcii vo francúzskej sieni Tajan a nedávno sa objavil v zbierke parížskeho múzea v Louvri. Poľsko už adresovalo francúzskej strane reštitučnú žiadosť - reakcie sa však doteraz nedočkalo.
V Portugalsku riešia vážny problém. Na cintoríne v meste Porto sa mŕtvi nerozkladajú, ale prechádzajú zvláštnym procesom mumifikácie. V Portugalsku platí zákon, že ak nie je telo ešte dostatočne rozložené, nemôžu tam pochovať nikoho iného. Telo teda musia opäť vložiť do zeme a ďalšia exhumácia je možná až o dva roky. Problém je v to, že na cintorínoch chýbajú miesta – staré hroby by sa preto zišli. Vedci odobrali vzorky z piatich cintorínov, aby skúmali zloženie a vlastnosti pôdy, ale na dôvod neželanej mumifikácie neprišli. Prácu im komplikuje aj fakt, že takmer neexistujú seriózne vedecké výskumy, ktoré by mapovali, čo sa presne s pochovaným ľudským telom deje. Ťažkosti s pochovávaním by v Portugalsku mohla vyriešiť kremácia, ktorá je na vzostupe. Kým pred 15- timi rokmi bolo v krajine len 15 krematórií, dnes ich je takmer 40.
Klimatickí aktivisti v Nemecku dávajú o sebe v posledných týždňoch vedieť. Obliali polievkou Van Goghove Slnečnice, obraz Clauda Moneta za viac ako 100 miliónov eur okydali zemiakovou kašou, ďalej sa prilepili v múzeu automobilov na zem a momentálne ich začali ostro napádať aj nemecké médiá. V Berlíne totiž zahynula cyklistka, ktorú zrazila miešačka na betón a podľa médií sa k nej nedostala záchranka včas, lebo na cestách zavadzali aktivisti – opäť prilepení k zemi. Tí vyjadrili nad smrťou ženy veľký žiaľ, bránia sa však tým, že k nehode došlo niekoľko kilometrov od miest, kde protestovali. Políciu o tom informovali vopred a navyše, pri každom mieste protestu bol pruh pre záchranárov. Reputáciu však majú aktivisti v Nemecku momentálne pošramotenú.