V nemeckom Freiburgu budú deťom podávať výlučne vegetariánske obedy

V nemeckom Freiburgu budú deťom podávať výlučne vegetariánske obedy

Freiburg je asi prvé nemecké mesto, ktoré bude podávať deťom len vegetariánske obedy a nie je to z lásky k zvieratám. Rado Tomeš nám povie viac:

EUROSKOP 30.10.2022 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.



V Európe sú mestá, ktoré zakázali reklamu na mäso vo verejnom priestore, prípadne výrazne obmedzili jeho konzumáciu v mestských inštitúciách či firmách, pretože tak chceli prispieť k ochrane životného prostredia. Nemecký Freiburg má však úplne iné dôvody. Mesto trochu menšie ako naše Košice, nebude od budúceho roka podávať na školách a v škôlkach mäsitú stravu. Kvalitné mäso a potraviny totiž zdraželi a radnica sa snaží udržať cenu stravného na primeranej úrovni. Doteraz platili rodičia za obed 3,90, od nového roka budú platiť za vegetariánsky obed 4 eurá a 80 centov. Proti výlučne vegetariánskej strave nenamietajú ani výživoví poradcovia a prekvapivo, ani väčšina rodičov. Na druhej strane sa radnica zaviazala, že zvýši podiel použitých biopotravín z doterajších 20 na 30%.

Česká vedkyňa objavila na Madeire nový druh huby. Na prvý pohľad je drobná, svetlá, trochu nevýrazná, avšak mykológovia sa rozplývajú nad jej mikroskopickými znakmi, ktoré sú podľa nich nádherné. Nás však viac zaujme zmysel pre humor vedkyne, ktorá pre hubu vyberala meno. Peniazovka cimrmanova. Áno, Jára Cimrman, vymyslený český génius, ktorý všade bola a na všetko prišiel. Cimrman totiž podľa svojich tvorcov z rovnomenného divadla, vynikal vo všetkých vedných odboroch, vrátane mykológie a nie je vraj vôbec vylúčené, že pri svojej ceste za polárny kruh, pre nepriazeň vetrov, pristál aj na Madeire. Recesistický príbeh o Járovi Cimrmanovi hovorí, že český génius vypočítal aj silu jedu muchotrávky zelenej. Vraj keby sme ho dali na špičku noža, usmrtil by 100 tisíc myší, ktoré by vytvorili rad dlhý 18 kilometrov a trvalo by nám štyri a pol hodiny, kým by sme popri ňom prešli vojenským krokom.

Nesmierne zaujímavý hudobný projekt ohlásili vedci a írska umelkyňa Siobhán MacDonald. Chcú totiž zhudobniť zvuk topiaceho sa Grónskeho ľadovca. Na rôznych miestach v Davisovom prielive, ktorý je arktickou bránou medzi Grónskom a Kanadou, umiestnili podvodné mikrofóny. Tie sú v rôznych hĺbkach aj teplotách. Nahrávať budú všetky zvuky, čiže aj zemetrasenia, zosuvy pôdy, zvuky zvierat ako aj akustické znečistenie vytvorené ľudskou činnosťou. Z nahrávok potom hudobníčka v spolupráci s ďalšími hudobnými skladateľmi, vytvorí akustickú inštaláciu, ktorá by mala byť akýmsi zvukovým archívom pamäti oceánu. Nahrávanie potrvá dva roky, vedci získajú cenné dáta a milovníci moderného umenia zas nezvyčajný hudobný zážitok.

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame