„Vinník dopravných priestupkov“

„Vinník dopravných priestupkov“

Boj za čistejšiu planétu je chvályhodný, horšie je, ak sa stane posadnutosťou. V Spojenom kráľovstve by o tom vedeli rozprávať. Prípady z posledného obdobia rekapituluje Rado Tomeš:

EUROSKOP 23.10.2022 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Ešte ani neutíchol cirkus okolo dvoch aktivistiek z hnutia Zastavme ropu, ktoré v Britskej národnej galérii vychrstli polievku na Van Goghove Slnečnice a zo Spojeného kráľovstva prichádzajú ďalšie protestné správy. Tentoraz vzbudili pozornosť teenageri z organizácie Animal Rebellion, ktorí minulú sobotu  vylievali mlieko z regálov v obchodoch v Londýne, Manchestri a Edinburghu. Podľa ekologických aktivistov je mliekarenský priemysel pre planétu nesmierne škodlivý a mlieko stratilo svoju hodnotu už vtedy, keď sa nedostalo k teľaťu. Zdá sa, že osud našej planéty nie je mnohým mladým ľuďom ľahostajný a tí protestujú len tak ako vedia – rebéliou. Britskí adolescenti zároveň vyzvali vládu, aby podporila farmárov v prechode na rastlinnú výrobu.

Španielske úrady riešili nedávno unikátny prípad. Do rúk sa im dostal Arménec s nezvyčajným povolaním – „vinník dopravných priestupkov“. V Španielsku totiž platí bodový systém -  vodič má 12 bodov a  pri každom dopravnom priestupku sa mu strhne príslušný počet bodov. Ak je dopravných prehreškov veľa a na konte vinníkovi zostane nula, polícia mu na určitý čas zadrží vodičský preukaz. Arménec zarábal na tom, že trestné body bral na seba. Svoje služby dokonca inzeroval na internete, za každý bod chcel od 75 do 200 eur – podľa závažnosti. Prišli mu na to až vtedy, keď sa vydával za vinníka, ktorý ignoroval pokyn na zastavenie hliadky, ktorá náhodne kontrolovala alkohol za volantom. Dopravní policajti si Arména predvolali ale keďže skutočného vinníka mali ešte v čerstvej pamätali, odhalili, že majú dočinenie s falošným šoférom. 
  
V pondelok sa vo Frankfurte nad Mohanom odovzdávalo ocenenia za Najlepšiu nemeckú knihu. Odovzdávanie cien sprevádzali aj viaceré manifesty  - napríklad na podporu Iránskych žien, trans ľudí a všetkých,  ktorí sú utláčaní pre svoje telo. Cenu Cenu  za „najlepší nemecký román roka“ dostal nebinárny autor Kim de l'Horizon, ktorý si počas slávnosti, priamo počas svojej reči, na pódiu oholil hlavu.  Jeho ocenený román,   prvotina  Krvavá kniha,  rozpráva príbeh nebinárneho človeka, ktorý uteká z malej  konzervatívnej dediny do veľkého mesta, aby mohol žiť slobodne a prejavovať svoju rodovo premenlivú identitu.  Podľa odbornej poroty je román Krvavá kniha novou variáciou na tému rodinných tajomstiev a traumatických tabu.

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame