V Holandsku stojí prvý rodinný dom vytlačený na 3D tlačiarni

V Holandsku stojí prvý rodinný dom vytlačený na 3D tlačiarni

V 3D tlačiarni môžete vytlačiť všeličo - náhradnú protézu, aj dom. Prvý tlačený bungalov v Európe majú v Holandskom Eindhovene, vezme nás tam Rado Tomeš:

EUROSKOP 22.10.2022 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Dom má plochu 94 metrov štvorcových, veľké francúzske okná a betónovú konštrukciu. Keď sa mu prizriete bližšie, zistíte, že je postavený inak. Prvý tlačený dom v Európe pôsobí veľmi prirodzene - pritom je však zložený z 24-och dielov vytlačených na 3D tlačiarni. Celá procedúra s tlačením trvala len 120 hodín a spĺňa všetky stavebné predpisy, ktoré platia v Holandsku. Unikátny dom v Eindhovene má už svojich prvých nájomníkov, ktorí sa tam cítia bezpečne. Dom má výnimočnú zvukovú izoláciu, takže jeho obyvatelia si užívajú svätý pokoj. Dôležitá je aj udržateľnosť celého projektu –  3D tlačiareň spotrebovala na bungalov len toľko betónu, koľko si stavba vyžadovala. Ani o centimeter kubický naviac.

Múzeu Ludwig, v Kolíne nad Rýnom, je jedno z najvýznamnejších múzeí moderného umenia v Európe. Okrem toho, že disponuje najvzácnejšou zbierkou pop-artu, pred pár dňami otvorilo exotickú výstavu s názvom „Tu a teraz: Dynamické priestory“. Predstavujú sa v nej štyria umelci z Latinskej Ameriky. Milovníkov zvuku  zrejme očarí Pavel Aguilar – ten okrem modernej umeleckej inštalácie rôznych sôch a hudobných nástrojov, „vystavuje“ aj tichý šelest. Sú to zvuky pripomínajúce vlny, ktoré rytmicky obmývajú pláž. Tieto zvuky honduraský umelec produkuje na nezvyčajnom nástroji z lastúr – je to akoby lastúrová trúba. Ak si chcete vypočuť zvuk, ktorý podľa autora symbolizuje dušu oceánu, výstava je otvorená v Múzeu Ludwig, v Kolíne nad Rýnom,  do 23-ho februára.   

Cyprus a Grécko začali, po rokoch úvah a rozsiahlej medzinárodnej prípravy, budovať najdlhší podmorský elektrický kábel na svete. V ďalšej fáze sa k nim ešte pripojí Izrael.  Podmorský kábel prepojí elektrické siete v spomínaných troch krajinách. A keďže ide o veľký Euro Ázijský projekt, neskôr sa budú môcť pridať aj ďalšie štáty. Kábel bude mať kapacitu dvetisíc megawattov, jeho dĺžka bude tisíc 208 kilometrov a náklady na celý projekt vyčíslili na 1 celých 6 miliardy eur. Je to dobrá správa pre európsku energetiku a najmä pre Cyprus, ktorý je doteraz posledným neprepojeným členským štátom Európskej únie. Energetická izolovanosť Cypru sa teda končí. Celý projekt by mali spustiť do prevádzky v roku 2028.  

Autorka: Barbara Štubňová; Foto: CANVA

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame