Správna príšera ľudí straší, odpudzuje, vzbudzuje zvedavosť ako i rešpekt. A ešte niečo - správna príšera musí aj zarábať. Presne ako tá z lochnesského jazera. Viac nám o jej zárobkoch povie Rado Tomeš:
EUROSKOP 08.10.222
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Len v roku 2019 zarobila legenda o lochnesskej príšere Škótsku takmer 50 miliónov eur. Potom, počas pandémie, jej zárobky klesli ale tento rok je už lochnesská príšera opäť v skvelej forme. Turisti cestujú a legenda o tajomnej oblude z hlbín škótskeho jazera stále baví svet. Ľudia sú zvedaví. Tento rok ich prišlo k jazeru Ness už milión a pol a všetci dúfajú, že práve oni uvidia tajomnú príšeru na vlastné oči, aj keď je len malá šanca – jazero je totiž takmer celý rok ponorené do hmly, nehovoriac už o mizivej pravdepodobnosti, že lochnesska vôbec existuje. Najväčší internetový vyhľadávač hlási každý mesiac približne 200 tisíc otázok súvisiacich s lochnesskou príšerou a ďalších 120 tisíc sa zaujíma o ubytovanie v okolí jazera.
Parížske metro po 120 rokoch postupne vyraďuje z prevádzky klasické, papierové cestovné lístky. Malo to v pláne už skôr, pandémia a nedostatok čipov, ktoré potrebujú na výrobu elektronických cestovných lístkov, však celú akciu zdržali. Klasické cestovné lístky by mali prestať platiť v priebehu budúceho roka ale už teraz máme v parížskom metre možnosť vybrať si. Po prechode na elektronické čipové karty tak prevádzkovatelia metra ušetria 50 ton papiera ročne. V priebehu niekoľkých týždňov plánuje tamojší dopravný podnik spojazdniť aj špeciálne aplikácie pre smartfóny a tak, kto bude chcieť, môže zaplatiť za lístok aj mobilom. Technologický pokrok prichádza do Paríža 10 rokov po tom, čo Londýnske metro definitívne zrušilo papierové lístky.
Dánska kráľovná Margaréta II. zbavila minulý týždeň svoje štyri vnúčatá kráľovských titulov. Týka sa detí jej mladšieho syna Joachima. Panovníčka krok odôvodnila tým, že im chce umožniť slobodný život bez večných ceremónií a kráľovských povinností. Nech vraj o svojom živote rozhodujú bez protokolárnych obmedzení.
Kráľovná Margaréta II. zmeny urobila aj v prípade svojich vnúčat od prvorodeného syna - korunného princa Frederika. Tituly im síce zostali, po dovŕšení dospelosti však nebudú dostávať kráľovskú apanáž – tú dostane len budúci kráľ, princ Christian. Zmeny v dánskej kráľovskej rodine rozpútali veľký záujem bulvárnych médií, ktoré informovali o tom aký šok zo zmien utrpeli privilegované vnúčatá. Palác správy dementoval. Princovia vraj boli o tomto kroku, ktoré urobili už aj iné európske kráľovské rodiny, riadne informovaní.